Novinky

27.1.2012

Výrobce pevných disků Western Digital oznámil hospodářské výsledky

Ke konci minulého roku zasáhly záplavy v Thajsku většinu důležitých továren na výrobu pevných disků. Nejhůře z celé situace vyšla firma Western Digital. Společnost Western Digital, která bylo díky nedávné přírodní katastrofě v Thajsku vytopeno několik závodů, což s sebou přineslo daň v podobě vyšší ceny za pevné disky, oznámila své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2011. Firma dosáhla tržeb ve výši 2 miliard dolarů a její čistý příjem činil 145 milionů, což činí 61 centů za čtvrtletí, které skončilo 30. prosince 2011. Za poslední tři měsíce se prodalo 28,5 milionů pevných disků. Ve stejném období loni měla firma tržby 2,5 miliardy dolarů a čistý příjem 225 milionů. K zákazníkům doputoval takřka dvojnásobek pevných disků – 52,2 mil. jednotek. Vraťme se ale ještě aktuálním výsledkům. Ve druhém čtvrtletí non-GAAP čistý zisk činil 358 mil. dolarů, zisk na akci 1,51 dolaru. V částce nejsou ale započítány poplatky a náklady spojené se záplavami v Thajsku, které přišly na 199 milionů dolarů či plánovaná akvizice společnosti Hitachi Global Storage Technologies v hodnotě 14 milionů dolarů.

Zdroj: PCTuning

16.1.2012

IBM stanovilo nový limit pro magnetické paměti - 12 atomů

Společnosti IBM se podařilo uložit informaci s využitím pouze 12 atomů na magnetické vrstvě paměťového média, které bychom mohli přirovnat k dnešním pevným diskům, tedy až na to, že ty pro uložení jednoho bitu potřebují takových atomů zhruba jeden milion. Tucet atomů je tak nový milník, přes nějž se výzkumníci mohou posunout dále, aby počítačový průmysl mohl v budoucnu nabídnout lepší produkty. Vývoj dnes používaných technologií tedy pomocí postupného zmenšování plochy pro zápis zdárně spěje ke svému limitu - jednomu atomu, přičemž IBM Research pod vedením Andrease Heinricha zvolilo odlišný přístup. Ten spočívá v tom, že se rovnou počítá s jednotlivými atomy jako základními stavebními jednotkami v magnetických pamětech. Výzkum firmy IBM spočíval v nalezení nejmenšího počtu atomů, které by mohly být zmagnetizovány, aby byl zaznamenán jeden bit informace. Zde je největším problémem proces zapisování a nebezpečí ovlivnění sousedních atomů magnetickým polem. IBM zde využilo nekonvenční přístup s využitím antiferomagnetismu, což vyžadovalo práci při nízkých teplotách a využití mikroskopu STM (Scanning Tunneling Microscope) pro vytvoření skupiny dvanácti antiferomagneticky uspořádaných atomů. Ty pak byly schopny zachovat uloženou informaci po dobu několika hodin. Na obrázku přitom můžete vidět zaznamenané slovo THINK, pro což IBM využilo 12 atomů železa na bit, a tedy 96 na jeden byte.

Zdroj: Svethardware

28.12.2011

Okno do historie: první pevný disk vážil přes tunu a měl kapacitu 4,4 MB

Na počátku bylo necelých 5 MB a bylo to neskutečně moc. Diskový kabinet IBM 350 měl velkou hmotnost a při manipulaci s ním bylo nutné využívat vysokozdvižný vozík. Na fotografii pod článkem můžete vidět, jak vypadalo datové úložiště o velikosti necelých 5 MB před dlouhými 55 lety, v roce 1956. První diskový systém RAMAC 305 s pevným diskem IBM 350, jenž byl oficiálně představen 4. září 1956, vážil více než tisíc kilogramů. Uvnitř systému, který by se dal přirovnat k velké chladničce, se nacházelo 50 magnetických ploten o průměru 24 palců pro záznam dat. Každá obsahovala 1000 sektorů, jediný z nich mohl obsahovat až 100 alfanumerických znaků. Plotny se otáčely 1200 ot./min. Celková kapacita byla na dnešní dobu skromných 4,4 megabajtu. Čelo diskového kabinetu s rozměry 152 × 172 × 74 cm bylo z jedné třetiny prosklené. Pro manipulaci s ním museli inženýři využívat vysokozdvižný vozík. Roční náklady na provoz dosahovaly astronomických 35 tisíc dolarů.

Zdroj: PCTuning

21.12.2011

Seagate dokončil akvizici HDD divize firmy Samsung

Společnost Seagate oznámila, že dokončila akvizici divize firmy Samsung Electronics, která se zabývá výrobou pevných disků. Z trhu tak bohužel definitivně zmizela pro řadu uživatelů oblíbená firma, jejíž disky byly především v minulosti vyhledávány pro tichý provoz, příznivé ceny a ani s výkonem na tom rozhodně nebyly špatně, jak ukazuje tento starší test. Seagate odkoupila divizi Samsungu za 1,4 miliardy USD a její výrobní kapacity přidala ke svým, což platí i pro oddělení vývoje a výzkumu a prodejní kanály v Číně, jihovýchodní Asii, Brazílii, Německu a Rusku. Součástí dohody obou firem také je, že Seagate bude dodávat pevné disky pro počítače a spotřební elektroniku Samsungu, zatímco ten bude naopak dodávat polovodičové součástky pro pevné disky, ale i pro SSD. Navíc obě firmy podepsaly vzájemnou patentovou dohodu a mají v plánu spolupracovat na vývoji úložných zařízení určených pro firmy. Nás také bude zajímat, že Seagate bude prodávat pevné disky pod značkou Samsung ještě po následující rok, přičemž otázkou je, s jakými zárukami přijdou na trh. Seagate totiž nedávno následoval příkladu firmy Western Digital a ještě si přisadil navíc a výsledkem jsou velmi zkrácené záruční lhůty.

Zdroj: Svethardware

19.12.2011

WD a Seagate výrazně zkracují záruční lhůty svých HDD

Začalo to oznámením společnosti Western Digital, která před několika dny přišla s tím, že snižuje záruční lhůty některých svých pevných disků ze tří na dva roky. To postihlo řady Caviar Blue, Caviar Green a Scorpio Blue, ovšem již ne Caviar Black, Scorpio Black, externí disky a A/V modely. Změna záruky však neplatí okamžitě, ale až pro nové disky, které se teprve dostanou na trh, takže ty na skladech se budou prodávat ještě se starými zárukami. Nebo alespoň by to tak mělo být. Konkrétně se budou nově nastavené záruky týkat disků dodaných od 1. ledna 2012, takže můžeme očekávat, že po nějakou dobu budou na trhu modely s původní i novou zárukou. Zákazník sám si to bude moci ověřit na stránkách firmy WD v položce Warranty and RMA Services a dále na Warranty Check. A důvod pro to všechno? Ten zůstává nejasný, ovšem firma WD oznámila, že v blízké budoucnosti představí program s možností prodloužení záruční lhůty, ovšem samozřejmě za poplatek. Po velmi výrazném cenovém skoku kvůli povodním v Thajsku jde tak o další důvod, proč při výběru úložiště vzít v úvahu stále atraktivnější SSD. Není také divu, že na změny u WD hned reagovala společnost Seagate, a to nijak mírně. Firma Seagate tak přispěchala s oznámením, že snižuje záruční lhůty svých disků Nearline z 5 na 3 roky, u některých desktopových a notebookových disků dokonce z 5 let na pouhý 1 rok, Barracuda XT a Momentus XT budou mít záruku tříletou a u konzumní elektroniky to budou dva roky. Vše vstoupí v platnost v podstatě stejně jako v případě WD, tedy 31. prosince 2011 a konkrétně to bude nastaveno takto:

Constellation 2 a ES.2 : 3 roky
Barracuda a Barracuda Green 3,5" : 1 rok
Barracuda XT : 3 roky
Momentus 2,5" (5400 a 7200 RPM) : 1 rok
Momentus XT : 3 roky
SV35 Series - Video Surveillance : 2 roky
Pipeline HD Mini, Pipeline HD : 2 roky

Seagate k tomu řekl, že tímto standardizuje záruky, aby odpovídaly běžným lhůtám v oblasti konzumní elektroniky, díky čemuž bude moci ušetřené finance investovat do technologických inovací a vývoje. A není vyloučeno, že si stejně jako u WD budeme moci přikoupit prodloužení lhůty. Uvidíme také, jak zareaguje společnost Hitachi, která je v oblasti HDD stále významnou firmou, což dokázala nedávno představením 4TB modelů disků.

Zdroj: Svethardware

11.12.2011

Intel a Micron oznámili úspěšné vyrobení 20nm paměťových čipů

Rekordem je vyrobení 16GB paměťového čipu, který má rozhraní ONFI 3, přes které dokáže přenášet data rychlostí 400 MB/s. Vývoj jde neuvěřitelným tempem dopředu a zatím co byly v průběhu letošního roku uvedeny flashové disky s NAND čipy, vyrobenými 25nm technologií, příští rok už můžou nastoupit zase o fous menší. IMFT (Intel Micron Flash Technologies) oznámili úspěšné vyrobení NAND flash pamětí na 20nm výrobním procesu. A rovnou dvou, 64 Gb MLC (MultiLevel Cell) pamětí se starším rozhraním ONFI 2.x a (mnohem zajímavějším) 128 Gb s rozhraním ONFI 3 (Open NAND Flash Interface). IMFT již v minulosti oznámili první vyrobení 20nm paměťového čipu. Tehdy to byl čip s kapacitou 64 Gb (8 GB) a rozhraním ONFI 2.x, které má teoretickou propustnost 200 MB/s. ONFI 3 má propustnost 2× vyšší, tedy 400 MB/s. Díky takovému tempu vývoji se již brzy dočkáme stále levnějších SSD, kdy stačí pro stejnou kapacitu a vyšší rychlost menší počet čipů. Prvenství je ale také ve velikosti čipu, tedy 128 Gb (16 GB), při použití 8 vrstev v jednom balení se dostáváme na velikost 128 GB jednoho čipu. Pro vytvoření 1 TB disku nám tak stačí pouze 8 paměťových čipů, pro 2TB pak 16. Tyto paměťové čipy se ale nepoužívají jen v SSD, ale také ve flash discích, mobilních telefonech apod. Pro rozhraní ONFI 3 však ještě není žádný řadič, proto přijdou na řadu 128 Gb paměti až na začátku roku 2013. V polovině roku 2012 se budou masově vyrábět 64 Gb paměťové čipy se starším rozhraním. Některé možná bude zajímat jak je to s životností buněk, která se mezi 34nm a 25nm výrobním procesem snížila. Podle IMFT je počet přepisů stejný, jako u 25nm výroby, tedy 3000 – 5000 cyklů.

Zdroj: PCTuning

2.12.2011

Western Digital obnovil výrobu HDD v jedné ze svých fabrik v Thajsku

Výrobce pevných disků o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě. Vysoušení druhé továrny ve městě Navanakorn bude dokončeno příští týden. Společnost Western Digital, která se ocitla v nesnázích poté, co Thajsko postihly nejhorší záplavy za posledních padesát let, oznámila, že obnovila výrobu pevných disků v jedné ze svých továren. Jde konkrétně o závod ve městě Bang Pa In, které leží šedesát kilometrů severně od metropole Bangkoku. Vysoušení celého objektu bylo dokončeno 17. listopadu a dodávka elektrického proudu obnovena 26. listopadu. Výroba byla znovu spuštěna 30. listopadu s výjimkou slideru, jedné z důležitých komponent. Stroje na jejich výrobu se momentálně vysouší a dekontaminují, přičemž se počítá s tím, že jejich výroba bude obnovena nejpozději v březnu 2012. Ve druhé továrně ležící ve městě Navanakorn se stále nachází více jak půl metru vody. Technici by ji kompletně měli odčerpat zhruba do týdne. Western Digital se kromě následků záplav bude také muset v vypořádat s nedávným rozhodnutím soudu, podle kterého má zaplatit pokutu 525 milionů dolarů. V celém sporu jde o vyzrazení citlivých informací, čehož se měl dopustit bývalý zaměstnanec Seagate, kterého WD zaměstnalo.

Zdroj: PCTuning

30.11.2011

Seagate uvedl druhou generaci hybridního disku Momentus XT

Prodávat se začne vylepšená verze hybridního disku, který obsahuje kromě klasických ploten i flash čipy pro vyšší rychlost spouštění často používaných souborů. Seagate představil druhou generaci svého hybridního pevného disku Momentus XT. Jeho plotny se otáčejí rychlostí 7200 otáček za minutu. K dispozici má 32 MB vyrovnávací paměti, velikost NAND flash paměti s buňkami SLC se zdvojnásobila z 4 GB na 8 GB. Rozhraním bylo zvoleno SATA 6.0 Gb/s. Disk bude dostupný pod označením ST750LX003 a nabízen v kapacitě 750 GB. První generaci přitom bylo možné zakoupit ve velikostech 250 GB, 320 GB a 500 GB. Oproti předchůdci se bohužel poměrně razantně zvýšila spotřeba disku. V nečinnosti dosahuje 1,2 W (0,8 W), pokud je aktivní 2,4 W (1,1 W). Ná výšku má 9,7 milimetru, je tedy možné jej použít v běžných přenosných počítačích. Podle výrobce je v porovnání se svým předchůdcem rychlejší až o 70 procent. Ve Spojených státech amerických je jeho doporučená cena stanovena na 245 dolarů.

Zdroj: PCTuning

3.11.2011

Seagate přichází s 7200ot. disky s 1TB plotnami

Navzdory záplavám v Thajsku vývoj pochopitelně pokračuje. Společnost Seagate (která převzala harddiskovou divizi Samsungu) v těchto dnech přichází na trh s 3,5palcovými pevnými disky, jejichž 1TB plotny se otáčejí 7 200× za minutu. Malý krůček pro pevný disk, velký skok oproti 5 400/5 900otáčkovým modelům… S uvedením disků přichází také zmínka o tom, že Seagate nepovažuje nízkootáčkové disky za významný faktor z hlediska úspory v desktopech. V typickém PC bývá tak jeden či dva disky a těch pár (jednotek) wattů případného rozdílu je s ohledem na TDP čipů typu CPU, GPU apod. víceméně zanedbatelné. Tak trochu zbytečné zdůvodnění, neboť pokud člověk vysloveně nechce mít jako systémový disk SSD, obvykle se poohlíží buď mezi 10 000otáčkovými Velociraptory od WD, nebo právě mezi 7 200otáčkovými disky. Seagate každopádně novými modely doplňuje již uvedené 7 200otáčkové disky s 1TB plotnami Hitachi Deskstar 7K1000.D (nyní mimo jiné pomíjíme enterprisovou řadu Ultrastar), která ale kapacitně končí právě na 1TB hranici, tedy na jedné plotně a také nejnovější řadu Deskstar 7K3000, která již plotnovým limitem netrpí - Hitachi u ní nabízí 1,5, 2 a 3TB modely (aktuálních ~9 ;000 Kč+ za 3TB model je ale poněkud nechutně mnoho ;-). Seagate bohužel pro nové modely nezměnil název diskové řady, takže v cenících vyhlížejte disky Barracuda, jejichž modelové označení končí na M00x. Vedle kapacity 3 TB nabízí Seagate i 2, 1,5 a 1TB disky, všechny s 64MB cache, nejnižší model u něhož lze dle rychlosti usuzovat na 1TB plotnu má kapacitu 750 GB. Tech Report však tvrdí, že i nižší modely s kapacitami 250, 320 a 500 GB (mají dokonce jen 16 MB cache) nesou 1TB plotnu. Přenosová rychlost mimochodem dosahuje až 210 MB/s, průměrná činí 144 MB/s. S přístupovou dobou se pochopitelně zázraky nedějí: obvyklých 11/12 ms při čtení/zápisu. Spotřeba v klidu je v rozmezí 3,4 až 5,4 W, při kmitání hlaviček 6,2 až 8,0 W podle počtu ploten/hlaviček. Jinak se pro zajímavost sluší zmínit, že o řízení disku, resp. jeho cache se stará dvoujádrový řadič vyráběný 40nm procesem, který nově umí spravovat celou cache jako jeden celek, nikoli rozsekanou na části jako dosud - v Seagate to nazývají OptiCache. Vystavování hlaviček schované pod názvem "AcuTrac" je podobné tomu, co Western Digital uvedl s 2TB disky Caviar Black. Systém je dvoustupňový, kdy rychlejší ale méně přesný stupeň "pošle" raménka s hlavičkami nad příslušnou oblast a přesnější druhý stupeň je vystaví na konkrétní pozici. Toto je nutné kvůli vyšší hustotě záznamu na plotnách, tedy menších "magnetických částečkách" z nichž hlavičky data čtou, resp. "do nichž" zapisují. Seagate udává pro druhý stupeň rozlišovací schopnost při vystavování hlaviček 7 nm. Doporučené ceny jsou stanoveny následovně: $180 za 3TB (ST3000DM001), $106 za 2TB (ST2000DM001), $84 za 1,5TB (ST1500DM003) a $72 za 1TB (ST1000DM003) model. Množství dostupných kusů s ohledem na záplavy Seagate nekomentoval. Ceny dnes nebudeme přepočítávat na Kč, prostě sledujte české e-shopy a to, jakou "záplavovou přirážku" si přidají a podle toho se rozhodujte. Disky jsou samozřejmě Advanced Format typu (tedy se 4kB sektory) se 6,0Gbit/s SATA rozhraním.)

Zdroj: DiIT

27.10.2011

Samsung si připravil vlastní SSD

Společnost Samsung není v našem povědomí zrovna jako výrobce úložných zařízení SSD pro běžné zákazníky. Nyní si ale připravil 830 Series, o nichž se ví již od léta a nyní se prý začaly pomalu objevovat v amerických obchodech. Prozatím jde ale o 64GB model, který bude za pár dní doplněn o další s vyššími kapacitami. Samsung 830 Series jsou vybaveny rozhraním SATA 6 Gbps, mají 2,5" velikost a uvnitř najdeme firemní paměti NAND Flash s buňkami MLC. Hodnota MTBF se dle výrobce pohybuje kolem 1,5 milionu hodin, takže by neměl být problém s tříletou zárukou. Rychlost čtení se pohybuje do 520 MB/s a zapisování 400 MB/s, přičemž pro 64GB model platí 520 a 160 MB/s. SSD se budou po vzoru firmy Kingston prodávat buď samostatně nebo jako upgrade kity s kabely, šroubky, adaptérem do 3,5" pozice i softwarem pro migraci operačního systému (Norton Ghost 15). Nakonec budou k dispozici 64GB, 128GB, 256GB a 512GB verze s cenou 130, 230, 430 a 850 USD.

Zdroj: Svethardware

21.10.2011

Problémy WD a jiných firem ovlivňují dostupnost a ceny HDD

Společnost Western Digital sice zažila velmi silný kvartál, kterým započala svůj fiskální rok 2012 a kdy dodala na trh 57,8 milionů pevných disků (tržby dosáhly 2,7 mld USD), ovšem na tento úspěch zcela jistě nenaváže. Mohou za to katastrofální povodně v Thajsku, kvůli nimž musela tato společnost zavřít tamní výrobní kapacity. To pro WD znamená velké potíže, protože v Thajsku má umístěny továrny, které se starají o 60 % její produkce, což znamená, že tento kvartál firma očekává značný pokles počtu dodaných pevných disků, a to 22 až 26 milionů kusů (tržby 1,05 - 1,25 mld USD). A nejde pouze o WD - světově největšího výrobce disků - ale také o firmu Toshiba, která v Thajsku má celou polovinu své výrobní kapacity pevných disků a stejně jako WD byla povodněmi donucena zastavit výrobu a pak tu jsou dodavatelé jednotlivých komponent pro disky. Obnovení výroby se přitom očekává až v příštím roce, takže je jasné, že se tato fakta musí projevit na dostupnosti pevných disků, o čemž se již mluví mezi distributory, a také samozřejmě i na jejich prodejních cenách. Pokud jste tedy plánovali nákup nového disku, nevyplatí se čekat, neboť ceny již míří nahoru a v řadě případů nijak pomalu.

Zdroj: Svethardware

21.10.2011

Posolíme hard disk – a z jednoho terabajtu jich je najednou šest! ;-)

Vypadá to sice jako špatný vtip, nicméně vědci ze singapurského IMRE přišli se zajímavým objevem, který může znásobit kapacitu pevných disků šestkrát a to je jen začátek. Při výrobě se přitom použije jedna sloučenina navíc, která umožňuje zmenšit struktury, kam se zaznamenávají data. Věřte, nebo ne, tou sloučeninou navíc je obyčejná sůl… Za objevem stojí Dr. Joel Yang, který přišel se „slanou vývojkou“ už v době, kdy studoval v Massachusettském technologickém institutu. Právě ta je klíčem k použití elektronové litografie s velmi velkým rozlišením, kdy je možné vytvářet nanostruktury malosti až 4,5 nm. Jednotka informace (tedy bit) se na diskové plotně ukládá do shluku maličkých magnetických zrnek. Ta jsou v současné době velká kolem 7 až 8 nm a několik málo desítek takových zrnek tvoří dohromady jeden fyzický bit. Zrnka vytvářená elektronovou litografií se „slanou vývojkou“ a bez nutnosti použití dražšího vybavení jsou menší, demonstrována byla záznamová hustota 1,9 Tbit/palec² použitelná pro ukládání dat a dokonce bylo cvičně dosaženo hustoty 3,3 Tbit/palec². Na projektu pracuje skupina vědců, která si do názvu dala předsevzetí dosáhnout až 10 Tbitů/palec². Snímky magnetického média pod elektronovým mikroskopem: vlevo 1,9 Tbit/palec², vpravo 3,3 Tbit/palec² Samozřejmě jedna věc je výzkum v laboratoři a druhá realita všedního dne. Ta nám takřka denně ukazuje snahu nacpat více a více dat do paměťových čipů schopných udržet informaci i bez přísunu napájení a pracovat s nimi stále větší rychlostí a čím dál tím svižněji (máme samozřejmě na mysli flash paměti v SSD). Je tedy otázkou, zda a kdy přijde zmiňovaná technologie na trh, jestli už třeba nebude pozdě a v neposlední řadě se také musíme ptát na trvanlivost a spolehlivost takto uložených dat. Jestliže největší (co do kapacity) pevný disk dnes pojme 4 TB, pak si myslíme, že při šestinásobku, který tímto vědci slibují, bychom mohli po takovém 24TB disku ještě za několik let rádi sáhnout. Na druhou stranu znáte to – čím více dat na jednom místě, tím více jich odejde, když to místo jako celek selže ;-).)

Zdroj: DiIT

9.9.2011

Datová centra Googlu mají spotřebu 260 milionů wattů

Tolik energie bohatě postačí pro napájení 200 tisíc domácností ve větším městě. To víte, když klikneme na tlačítko Hledat, není to zadarmo. Spotřeba datových center a serverů internetové společnosti Google dosahuje přibližně 260 milionů wattů. V rozhovoru pro deník New York Times o tom informoval Urs Hoelzle, viceprezident pro technickou infrastrukturu. V celkové spotřebě jsou zahrnuté všechny pobočky, včetně kanceláří, apod. Tolik energie by stačilo pro napájení amerického města Salt Lake City, které má momentálně 186 tisíc obyvatel. Na jednoho uživatele služeb Google připadá měsíčně 180 Wh, neboli ekvivalent tří hodin svícení 60wattovou žárovkou. Noah Horowitz, vědecký pracovník ze San Francisca, k tomu poznamenal: „Když klikneme na tlačítko Hledat, není to zadarmo“. Přestože Google po dlouhém váhání zveřejnil svoji spotřebu, celkový počet svých serverů i nadále tají. Odhaduje se, že nyní má aktivních přibližně 900 tisíc serverů, nicméně tuto hodnotu nelze nijak ověřit. Na serverech běží služby, které dnes zná prakticky každý, např. internetový vyhledávač, videoportál YouTube nebo Gmail.

Zdroj: PCTuning

8.9.2011

Seagate uvedl externí disk GoFlex Desk s kapacitou 4 TB

Nabídku externích disků s USB 3.0 rozšíří model, který obsahuje čtyři plotny s rychlostí 5 400 otáček za minutu a disponuje celkovou kapacitou 4 TB. Po společnosti Hitachi svůj první pevný disk v kapacitě 4 TB představil i Seagate. Jedná se o externí box v jehož útrobách se nachází 3,5“ HDD s otáčkami 5 400 ot./min. GoFlex Desk (modelové označení STAC4000100) obsahuje celkem čtyři plotny, každá z nich má kapacitu 1 TB. Pouzdro je vyvedeno v rozměrech 158 × 124 × 44 mm, má hmotnost 1080 gramů. K dispozici je 32 MB vyrovnávací paměti. Součástí je předinstalovaný software pro automatickou zálohu a šifrování (192-bit Triple DES). K počítači se disk připojuje pomocí rozhraní SuperSpeed USB, čili USB 3.0. Zajištěna je pochopitelně i kompatibilita se starším USB 2.0. Do obchodů se dostane během několika příštích dnů za doporučenou koncovou cenu 249 dolarů. Prodávat se začne i verze pro počítače Apple, která je vybavena pouze FireWire 800 a USB 2.0 portem.

Zdroj: PCTuning

1.9.2011

Transcend vyvinul USB flash disk s kapacitou 2 TB a USB 3.0

Klíčenka je extrémně tenká a lehká, což je důsledkem použití nové technologie, na které výrobce pracoval společně s organizací ITRI. Transcend a tchajwanský institut pro inovace (ITRI, neboli Industrial Technology Research Institute) oznámili, že se jim podařilo vyvinout USB flash disk s kapacitou 2 TB. Thin Card – jak byl disk pojmenován, má obvyklou délku, ale co jej činí zajímavým, tak to je jeho tloušťka. Výrobce tvrdí, že je dokonce tenčí než jedna centová mince. S počítačem disk komunikuje prostřednictvím rozhraní SuperSpeed USB (USB 3.0), ale je kompatibilní i se staršími rozhraními. Prodávat se bude v kapacitách od 16 GB až po zmiňované 2 TB. Další informace zatím nejsou dostupné. Vypadá ale nesmírně zajímavě.

Zdroj: PCTuning

29.8.2011

1000letá DVD+R v prodeji, první výsledky revolučních DVD již nyní u nás

V červenci 2009 jsme vás informovali o počinu firmy Millenniata, která chtěla na trh uvést zapisovatelný DVD s trvanlivostí tisíc let. Nyní tato firma konečně disky uvedla na trh a my vám k nim můžeme říci něco, co se asi jinde nedočtete… (celý článek na DiIT.)

Zdroj: DiIT

26.8.2011

IBM pracuje na největším datovém úložišti v historii, bude mít kapacitu 120 petabytů!

Co všechno může skrývat jeden petabyte dat? Tak třeba více než 13 let HD-TV videa, nebo statisíce fotografií v běžné kvalitě. A teď si jich představte 120 díky spojení 200 000 pevných disků. Datové úložiště od společnosti IBM bude téměř 10× větší, než jakékoli předchozí. 120 petabytový prostor (120 petabytů = 120 milionů GB; pozn. red.) vznikl spojením 200 000 disků do jednoho velkého celku. Gigantické datacentrum má nabídnout dostatečnou velikost pro data z náročných simulací komplexních systémů, např. model počasí a klimatu. Prostor by za běžných okolností vystačil pro 24 bilionů běžných (5MB) MP3 souborů, nebo by se do něj pohodlně vešlo 60 kopií největší "zálohy" internetu - interentového archivu WayBack Machine uchovávajícího pohledy do minulosti nemalého počtu webů (třeba PCT v listopadu roku 1999). Velikost disků nebyla upřesněna, ale pokud jsou všechny stejně veliké, jedné se o zmiňovaný počet 600GB HDD pospojovaných do velkého 120 petabytového celku. Úložný systém je vytvářen pro nejmenovaného klienta, požadujícího úložiště pro supercomputer simulující reálný svět, což zní jako náročný úkol i pro ty nejvýkonnější stroje. Je vidět, že podobné výzvy jsou pro IBM oblíbeným zpestřením a projekty jako je inteligentní superpočítač Watson zde nebudou výjimkou.

Zdroj: PCTuning

3.8.2011

Waste Landscape: neobvyklý projekt, na který bylo použito 65 tisíc vyřazených CD

Už jsme viděli ledasco, ale tohle ještě ne. Zvlněný koberec z 65 000 vyřazených CD na podlaze uměleckého centra vypadá opravdu působivě. Pokud plánujete návštěvu Paříže, nezapomeňte navštívit umělecké centrum 104 neboli Le Centquatre, které se nachází na místě bývalého pohřebního ústavu. Do 10. září zde bude k vidění projekt Waste Landscape od architektů Clémence Eliard a Elise Morin. Na jeho stavbu byl použit materiál, na který narazíte v každé domácnosti po celém světě. Ano, vidíte dobře, jde o vyřazené CD nosiče. Celkem 65 tisíc lesklých kotoučů k sobě bylo pospojováno drátem a nakonec přehozeno přes nafukovací polokoule různých velikostí. Ještě dále šel minulý rok anglický designer Bruce Munro, který z 600 tisíc CD nosičů vytvořil trávník v hrabství Wiltshire.

Zdroj: PCTuning

25.7.2011

WD si udržuje prvenství v prodeji pevných disků

Společnost Western Digital si stále drží relativně těsný náskok v prodeji pevných disků nad svým dlouholetým soupeřem, firmou Seagate. Ta sice ohlásila vyšší tržby vztahující se ke čtvrtému kvartálu fiskálního roku 2011, ovšem i tak za něj dodala na trh "pouze" 52 milionů pevných disků oproti 54 milionům od WD. WD je tak i nadále největším světovým výrobcem pevných disků a jeho tržby za 4. kvartál fiskálního roku 2011 dosáhly 2,4 mld USD, což znamená mírný meziroční nárůst v porovnání s 2,38 mld USD a čisté příjmy 158 milionů USD. To je ovšem pokles oproti 265 milionům před rokem. John Coyne (prezident a CEO, Western Digital) řekl, že těchto výsledků jeho firma dosáhla především díky zvýšené poptávce od jejích OEM zákazníků. Za celý fiskální rok 2011 firma WD dosáhla tržeb 9,53 mld USD a příjmů 726 milionů USD, což je ve srovnáním s 2010 (9,85 mld USD a 1,38 mld USD) pokles.

Zdroj: Svethardware

13.7.2011

Toshiba to s HDD nevzdává, zakládá další dvě výzkumná centra

V desktopech pevné disky Toshiba nevídáme, ale v mobilním segmentu patří mezi stále se tenčící počet výrobců. Firma v žádném případě harddiskové pole nevyklízí, jako to udělaly Hitachi a Samsung, naopak. Ve spolupráci s TDK a Showa Denko (výrobce diskových ploten) dokonce zakládá dvě nová výzkumná centra zaměřená na bádání nad novými technologiemi pro HDD. "HDD advanced technology center" (Toshiba, TDK, Showa Denko) bude mít na starosti výzkum technologií vedoucích k vyšším hustotám záznamu, "HDD manufacturing technology center" (Toshiba, TDK) pak vylepšování výrobním postupů. Obě centra se otevírají již zítra… Toshiba přišla v roce 2004 s kolmým záznamem, u nějž se již ví, že na své limity narazí někde kolem 1,6 Gbit/mm² (1 Tbit/inch²) a záznam hustší této hodnoty bude vyžadovat nějaké ty nové technologie. I zde půjde Toshiba podobnou cestou jako TAMR či HAMR (Thermal, resp. Heat Assisted Magnetic Recording), hovoří prozatím o "energeticky-asistované" technologii. Tak držme palce, protože by bylo fajn mít nadále na trhu někoho jiného než jen Seagate a Western Digital. Obě nová centra mimochodem sídlí v komplexu Toshiba Ome. Prozatím pochopitelně nepadlo ani slovo o tom, kdy bychom se mohli nějakého výstupu z realizovaných výzkumných projektů dočkat. Řekněme, že moudřejší budeme snad někdy kolem roku 2015, kam své prognózy v minulých letech směřovali i konkurenti Toshiby. V tuto chvíli máme na trhu 1TB 2,5palcový disk běžné výšky v podání Samsungu a nedaleko je jistě i doba 1,5TB modelu, Toshiba pak má třeba 220GB 1,8palcový disk. V desktopech se od uvedení 3TB disků opět poněkud přešlapuje na místě, ač by neměl být žádný problém uvést i 4TB modely, byť s více plotnami. Toshiba jako taková pak vedle HDD působí jako významný výrobce a inovátor i na poli SSD, resp. NAND flash pamětí. O den dříve oznámila otevření nové továrny na 24nm NAND flash čipy ve spolupráci se Sandiskem (obě firmy ohlásily již dříve chystaný přechod na 19nm technologii) a její SDXC karty se také řadí na špici.

Zdroj: DiIT

30.6.2011

IBM pokročilo ve výrobě pamětí Phase-Change Memory

Společnost IBM oznámila, že se jí podařil důležitý průlom v oblasti pamětí PCM - (Phase-Change Memory), který by měl napomoci k dosažení jejich plného potenciálu. Její pracovníci totiž vyvinuli PCM čipy označené jako multi-bit či multi-level. Testovací čip IBM byl vyroben 90nm technologií CMOS. Analogii můžeme k tomu najít ve světě NAND Flash, kde existují dva základní typy - SLC s buňkami schopnými udržet jeden bit a MLC, kde jsou buňky schopné udržet dva i více bitů. Multi-level PCM tedy dokáží v jedné paměťové buňce více jak jeden bit informace, což znamená možnost dosažení vyšších kapacit při nižších cenách. Výhodou pamětí PCM je také počet možných mazacích a zapisovacích cyklů, který přesahuje číslo 10 milionů. Dnešní 25nm MLC NAND Flash se tomu nemohou v žádném případě rovnat, protože u nich mají buňky vydržet jen asi 3000 takových cyklů, což musí být kompenzováno pomocí různých technik (wear leveling) a využitím záložních buněk. Další výhodou má být také velmi rychlý přístup k uloženým datům, jenž má být v nejhorším případě kolem 10 mikrosekund. To vše zní velmi dobře, ale na praktické využití si budeme muset nějaký ten rok počkat. Dle odhadů asi pět let.

Zdroj: Svethardware

9.6.2011

Samsung uvedl vůbec první 1TB 2,5” disk standardní výšky 9,5 mm

Uživatelé notebooků toužících po kapacitě mohou začít jásat. Do prodeje se dostává na CeBITu představený 2,5” Samsung Spinpoint M8 s kapacitou 1 TB a výškou standardních 9,5 mm… Disk sestává ze dvou 500GB plotýnek, je pochopitelně vybaven 3Gbit/s SATA rozhraním a 8MB bufferem a zvládá na vnějších okrajích ploten přenášet data rychlostí 145 MB/s. Průměrná přístupová doba je 12 ms, rychlost otáčení 5 400× za minutu. Neméně zajímavá je spotřeba, nejvíce si vezme při čtení/zápisu, tj. 2,2 W, podobně je na tom při seekování, rovné 2 W. V klidu spotřebovává 0,7 W, v režimu spánku 0,2 W (tak si říkáme, že jedna z méně podstatných výhod SSD tak nějak padá ;-). Pouze při roztáčení si samozřejmě vezme více, kolem 5 W (chce na roztočení proud až 1 A, takže když do externího disku, tak raději USB 3.0). Doporučená cena je $129, u nás to bude tak kolem 2,5 tisíce Kč, plus mínus několik stovek (spíše plus).

Zdroj: DiIT

6.6.2011

Super Talent chystá USB 3.0 flashku se SandForce řadičem

Charles Darwin by zaplesal, tedy pokud by se jeho teorie týkaly produktů typu NAND flash. Super Talent totiž připravuje něco, co lze považovat za chybějící článek mezi "plnohodnotnými" SSD a "obyčejnými" USB 3.0 flashkami. Jeho "USB 3.0 Express RC8" totiž sice bude koncepčně USB 3.0 flashkou (postavenou na aktuálních 25nm čipech), ale ponese řadič SandForce SF-1222 doprovázený 8kanálovým komunikačním rozhraním. Ve výsledku si tak tato flashka sáhne až na rychlosti přesahující 200 MB/s při čtení i zápisu. Jediné, co nám chybí, je údaj o IOPS (sama SandForce uvádí pro řadiče SF-12xx údaj pro zápis jako 30 000 burst/10 000 souvislé IOPS při 4k blocích), ale na ty se opravdu v této třídě zas až tolik nehledí. USB 3.0 Express RC8 se na trhu objeví ještě tento měsíc, a to v kapacitách 25, 50 a 100 GB.

Zdroj: DiIT

1.6.2011

Kombinace klasického disku a SSD na jedné přídavné kartě? Pro OCZ žádný problém

OCZ jde na hybridní disky zcela opačně. Na SSD RevoDrive totiž přidali 2,5” notebookový disk. Celé řešení zůstalo jako přídavaná karta do PCI Express ×4. Zdá se, že Intel se svojí technologií Smart Respons zase rozpoutal vlnu hybridních disků. Již v minulosti byly disky jako třeba Seagate Momentus XT, které měly integrované třeba 4 GB flash pamětí jako větší vyrovnávací paměť, kde se uchovávaly častou používané soubory. Podobnou věc teď zpřístupnil Intel, stačí mít čipset Z68, SSD a klasický pevný disk. Nyní probíhajícím Computexu představil hybridní disk výrobce OCZ. Běžně byly hybridní disky dělané tak, že se na disk klasické konstrukce, přidal SSD. OCZ na to šlo opačně a na SSD OCZ RevoDrive přidali 2,5” pevný disk. Produkt dostal jméno RevoDrive Hybrid. Základem je tedy přídavná karta s rozhraním PCI Express ×4, na které je řadič SandForce SF-1200 spolu s paměťovými čipy. Pevný disk se točí rychlostí 5400 otáček za minutu, nejde tedy o žádného rychlíka. Zatímco SSD podává přes PCI Express skvělé výsledky: 575 MB/s při čtení a 500 MB/s zápisu. OCZ používá technologii Nvelo Dataplex, která ale funguje stejně, jako Smart Respons – využívá SSD jako vyrovnávací paměť. Ze začátku se na trh dostanou produkty dvou velikostí. První bude mít 60GB SSD a 500GB pevný disk, druhá varianta bude dvakrát větší, tedy SSD o velikosti 120 GB a 1TB pevný disk. Cena ani datum uvedení na trh nejsou známé.

Zdroj: PCTuning

1.6.2011

OCZ prezentuje rekordně výkonné SSD s 1 milionem IOPS

Společnost OCZ Technology si zase jednou pro významný veletrh představila nové SSD pro rozhraní PCI Express. Nejde však o VelociDrive, které OCZ představilo nedávno, ale o Z-Drive R4, jehož specifikace jsou skutečně impozantní. Nový Z-Drive R4 má totiž nabídnout v reálném provozu 1,5 milionu IOPS (operací za sekundu) pro čtení 4 kB bloků dat, ovšem častěji se uvádí hodnota IOPS pro zápis a ta přesahuje milion. Toto SSD je zrovna předváděno na Computexu v Taipei, kde pracuje v 3U serveru Colfax založeném na platformě Supermicro. Ten má v sobě celkem 7,2 TB v buňkách MLC pamětí NAND Flash. Firma Colfax International zmínila, že její server je již hotové řešení, takže bude i komečně dostupný. Prozatím jsou přijímány předobjednávky na jeho různé konfigurace a první zákazníci by se měli dočkat již v následujících týdnech. Jisté však je, že běžní uživatelé mezi ně patřit nebudou, i když je pro leckoho asi lákavé mít doma 7 terabajtů v úložišti s takovým výkonem. Co se týče podrobnějších technických informací, pak takový výkon je zajištěn využitím osmi kontrolerů SandForce SF-2281 v režimu RAID 0 na kartě s rozhraním PCI Express x4. Dle informací serveru Anandtech bylo zmíněného výkonu dosaženo v rámci celého serveru s využitím více těchto karet. Stejná zpráva také uvádí, že rychlosti čtení a zápisu dosahovaly až 2,9 a 2,7 GB/s. Anandtech také uvádí, že Z-Drive R4 budou k dispozici v C Series nevyužívajících Over Provisioning tak intenzivně, takže mají méně paměti vyhrazené jako zálohu pro techniku Wear Leveling, apod. Ty také nebudou mít ochranu před ztrátou dat vlivem náhlého výpadku napájení. A pak tu bude R Series s více paměti vyhrazené právě pro Over Provisioning a ochranou před ztrátou dat.

Zdroj: Svethardware

26.5.2011

Kingmax uvádí první microSDXC 64GB kartičku

Do milimetr tenkého předmětu o rozměrech zhruba 15 × 11 [mm] se společnosti Kingmax Technology podařilo jako první nacpat 64 GB datového prostoru a označit tuto věc legitimně jako microSDXC kartu… K dosažení této kapacity v Kingmaxu použili technologii „9 Stacked Die“, tedy devět vrstev v tloušťce 1 mm (vzpomeňte na 4 roky starou microSDHC 4GB kartu, kde se také hovořilo o „Stacked Die“, tenkrát 8 vrstev). Co se rychlosti týče, karta nese označení Class 6, což slibuje plynulou rychlost zápisu minimálně 6 MB/s. Je pravda, že to znamená, že takovouto kartu budete celou zaplňovat při nepřetržitém zápisu zhruba 3 hodiny, přesto je to poměrně pěkná rychlost na to, že jde o vůbec první kartu tohoto typu. Kdy bude kartička na trhu a za kolik, to zatím nevíme, k vidění by měla být příští týden na Computexu spolu s DDR3-2400 paměťmi bez chladiče. Kingmax pouze slibuje tradiční „zákonem nijak nedefinovanou“ doživotní záruku. Co bude jistě také zajímavé najít, je přístroj, který takhle „velkou“ (co do kapacity) malou (co do velikosti) kartičku pochopí. Drtivá většina přístrojů (ne-li všechny) podporuje max. 32GB microSD karty, tedy vlastně microSDHC, ale mobilních přístrojů s podporou microSDXC asi zatím mnoho nebude. To jen abyste věděli, že vám kartička nejspíše v mobilu fungovat nebude ;-) (podpora microSDXC nutná).

Zdroj: DiIT

17.5.2011

Seagate nabídne bezdrátový disk s bateriemi

Společnost Seagate si pro uživatele žádající především mobilitu připravila pevný disk GoFlex Satellite, který se vyznačuje použitím rozhraní WiFi (802.11 b/g/n) a také vlastními bateriemi pro napájení. Jinak ale také zahrnuje rozhraní USB 3.0 pro vysokorychlostní připojení pomocí kabelu. Seagate GoFlex Satellite je určen především pro majitele tabletů iPad, jejichž první modely nemají rozhraní USB. Ti tak budou moci snadno přistupovat ke své knihovně multimédií či jiných dat. Disk nabídne kapacitu 500 GB a na baterii vydrží po dobu 5 hodin (25 hodin v pohotovostním režimu). Dostaneme k němu také software pro synchronizaci s počítači PC a Mac. GoFlex Satellite přichází s tříletou zárukou a od července bude k dispozici za cenu 200 USD.

Zdroj: Svethardware

5.5.2011

Seagate oznamuje pevné disky s 1TB plotnami

Seagate oznámil, že začne kolem poloviny letošního roku dodávat na trh pevné disky s 1TB plotnami. Chlubí se oblíbenou marketingovou frází „World's first“, což je takové trošku sporné, protože o 1TB plotnách v pevných discích hovořil už na CeBITu Samsung, avšak právě Seagate HDD divizi Samsungu nedávno koupil. Nicméně 1TB plotny, o kterých Seagate nyní hovoří, jsou z jeho dílen (akvizice HDD divize Samsungu bude dokončena až koncem roku)… Éru disků s 1TB plotnami tak Seagate zahajuje „konzervativní“ kapacitou 3 TB. Ano, víme, větší disk zatím nikdo neudělal, nicméně slovo „konzervativní“ jsme zvolili proto, že kdyby chtěl opravdu ukázat konkurenci (prakticky už jen Western Digital) záda, uvedl by minimálně 4TB, v lepším případě rovnou 5TB model. Ať tak, či onak, Seagate Barracuda XT s kapacitou 3 TB na třech plotnách přichází a s ní i nižší „marketingové“ modely schopné unést na dvou plotnách 2 TB a 1,5 TB a na jedné plotně i 1 TB dat (to by klidně mohl být „lehký“ disk s nízkou výškou). Připomeňme, že 1 TB na plotnu znamená hustotu dat 625 Gbitů na čtvereční palec, momentálně tedy dosažené maximum. Tak si říkáme, jaký vliv má asi tato forma „miniaturizace“ na trvanlivost uložení dat na tomto typu média či jeho spolehlivost. Jestliže jeden čtvereční palec je 645,16 mm², pak to dělá skoro 1 Gbit/mm² (přesněji 968,75 Mbit/mm²), což je těžko představitelné (to je vlastně necelá miliarda magnetů na milimetru čtverečním, tedy hustota podstatně vyšší než třeba počet tranzistorů na čipu vyráběném nejmodernějším způsobem, dlužno dodat, že velkou část čipu zabírají třeba i cestičky mezi tranzistory, zatímco u magnetického úložiště se bavíme o minimálním „jalovém“ prostoru). A tahle hromada magnůtků třeba u okraje plotny uhání kolem hlaviček téměř stejnou rychlostí, jakou se u nás smí jezdit po dálnici.

Zdroj: DiIT

21.4.2011

Toshiba vyrobila 19nm paměti NAND Flash

Minulý týden se firmy Intel a Micron pochlubily, že již umí ve svém podniku IM Flash Technologies vyrobit první paměti NAND Flash pomocí 20nm procesu, a to konkrétně 8GB čipy s buňkami MLC. Nyní však přispěchala firma Toshiba s prohlášením, z nějž nemohou mít velkou radost. Toshiba totiž využila pro své nejnovější NAND Flash 19nm výrobní proces, který se tak stal světově nejvíce pokročilým. Využila jej pro výrobu prvních vzorků 64Gb (8GB) pamětí, a to rovněž typu MLC (2 bity na buňku - 2 bpc), přičemž chystá i 19nm paměti se 3 bity na buňku. První vzorky 8GB NAND Flash (2 bpc) budou partnerům firmy k dispozici na konci tohoto měsíce a výroba ve velkém se má rozjet ve třetí čtvrtině tohoto roku, tedy zhruba ve stejném období, které plánuje i Intel a Micron. Mezi konkrétní aplikace budou patřit i moduly využívající šestnáct 8GB pamětí s celkovou kapacitou 128 GB, které si najdou cestu do chytrých telefonů a tabletů. Navíc nabídnou rozhraní "Toggle DDR2.0" dosahující propustnosti až 400 Mbps, které Toshiba vyvíjí společně s firmou Samsung.

Zdroj: Svethardware

20.4.2011

Seagate převezme HDD divizi Samsungu

Včerejší spekulace o převzetí HDD divize Samsungu světovou dvojkou Seagate se zdají být podložené. Oba giganti se dohodli na celkové sumě ve výši 1,375 miliardy dolarů, složené z 50 % z hotovosti a 50 % v podobě akcií v prospěch Samsungu. Z toho plyne, že Samsung nabude přibližně 10 % akcií Seagate. Společnosti tvrdí, že dohoda má pomoci Seagate dosáhnout většího záběru produktů a lepší pozice na rychle rostoucím trhu přenosných zařízení. V plánu je dodávání NAND flash paměťových čipů od Samsungu pro Seagate pro výrobu solid state disků. Společnosti se také dohodly na propojení jejich vedení a na rozšíření společné smlouvy o vzájemném uznání patentů. Naplnění strategické dohody a dokončení transakcí se očekává do konce letošního roku a nemělo by vést k žádným značným změnám v počtu výrobních podniků nebo úbytku pracovních míst. Seagate se snaží dotáhnout Western Digital, který před krátkou dobou převzal společnost Hitachi a tak drží téměř polovinu trhu. Podíl Seagate se pohybuje okolo 30 %, po spojení se Samsungem navýší o dalších 10% více na celkových 40 %, Toshiba ovládá zbývajících přibližně 10 %.

Zdroj: Svethardware

15.4.2011

Intel a Micron vyvíjejí 20nm paměti Flash

Momentálně hýbe světem SSD přechod na nové paměti Flash vyráběné 25nm procesem, který se bohužel neobešel bez problémů týkajících se kapacity a životnosti. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak proběhne vývoj nových typů paměti, jež vyvíjí Intel společně s Micronem v jejich společném podniku IM Flash Technologies. Jedná se o 8GB (64Gb) čipy NAND Flash s buňkami MLC, které firma bude tvořit pomocí 20nm procesu. Na světě jsou již první vzorky zabírající plochu 118 mm čtverečních, což znamená 30 až 40% úsporu místa na waferech v porovnání s 25nm čipy o stejné kapacitě. Dle tvůrců budou mít tyto nové paměti podobný výkon i životnost jako předchozí generace a samozřejmě bude velmi záležet na tom, co se přesně pod oním slovem 'podobný' skrývá. Doufejme, že především počet mazacích-zapisovacích cyklů příliš neklesne. Produkce ve velkém má začít v druhé polovině tohoto roku, ovšem samotné výsledné produkty čekejme spíše až v příštím roce.

Zdroj: Svethardware

4.4.2011

Panasonic má první 100GB přepisovatelný Blu-Ray disk

Na disk se vejde 12 hodin záznamu v HD kvalitě s datovým tokem 17 Mb/s. Jeho cena se však rovná ceně 2TB disku. Stále se řeší otázka, jaká média používat a plno lidí má názor takový, že klasické kompaktní disky jsou již mrtvé a do čela se dostává digitální distribuce. CD jsou již opravdu mrtvá, DVD mají v dnešní době už malou kapacitu. Blu-Ray jsou drahé a asi také ne vždy máme 25 nebo 50 GB, která chceme zapsat a zapsat na 25GB disk polovinu jsou vyhozené peníze. Panasonic proto přichází s prvním přepisovatelným Blu-Ray diskem, který má kapacitu 100 GB. Novinka BD-RE XL disk, který má tři záznamové vrstvy, které dohromady pojmou až 100 GB dat. To je například 12 hodin nahrávání z HD kanálu s datovým tokem 17 Mbps. Nový přepisovatelný Blu-Ray disk se začne prodávat v Japonsku 15. dubna za cenu 118 dolarů (2 000 Kč). Zda-li koupit dvouterový pevný disk, nebo jeden přepisovatelný 100GB Blu-Ray disk je otázkou.

Zdroj: PCTuning

16.3.2011

OCZ Technology koupí firmu Indilinx

Společnost OCZ Technology oznámila, že se zakoukala do firmy Indilinx a nepotřebujeme být zrovna jasnovidci, abychom nám hned bylo jasné, proč tomu tak je. OCZ je výrobcem SSD a Indilinx zase pro tato zařízení produkuje kontrolery a příslušný software, a tak je jasné, že OCZ chce být v tomto ohledu samostatnou firmou. OCZ společně s Indilinx získá i příslušné duševní vlastnictví včetně asi 20 patentů, což firma využije například u své technologie Tinkerbell využité ve výkonných kontrolerech eMMC 4.4 x pro smartphony, tablety, apod. Indilinx však pod taktovkou OCZ bude stále dodávat své SSD kontrolery i jiným firmám, a tak by dle tiskové zprávy mělo na 45 zaměstnanců pracovat i nadále pod vedením zakladatele a prezidenta Bumsoo Kima tak, jako doposud. A OCZ na druhou stranu bude i nadále využívat kontrolery od jiných firem, tedy především SandForce. Indilinx v rámci akvizice získá od OCZ akcie v hodnotě 32 milionů USD, a stane se majitelem asi 9,5% podílu akcií. Transakci už schválila představenstva obou firem, a tak by měla být dokončena do 30 dnů.

Zdroj: Svethardware

7.3.2011

Western Digital kupuje HDD divizi firmy Hitachi!

Na poli výrobců pevných disků se nám řady opravdu tenčí. Vzpomínáte na značky jako Maxtor, Quantum či Conner? Mnozí asi ne, byly pohlceny, stejně jako IBM, která svět pevných disků v podstatě stvořila. Právě od ní před lety koupila hard-diskovou divizi firma Hitachi, která se téhož nyní zbavuje. Společnost Western Digital oznámila, že od Hitachi koupí její Hitachi Global Storage Technologies (HGST), čím pochopitelně značně rozšíří své portfolio i podíl na trhu. Obě společnosti dospěly k finální dohodě, HGST bude prodána Westernům za 4,3 miliardy dolarů, z toho 3,5 miliardy v hotovosti a zbytek formou 25 miliónů kusů akcií založených na ceně 30,01 USD se kterou WD uzavírala 4. března na burze. Firma bude obchod financovat zčásti z vlastní hotovosti, ale 2,5 miliardy si musí půjčit. Nově vzniklá "disková megafirma" nadále ponese jméno Western Digital, WD si tak nepochybně přijde i k řadě patentů a smělých plánů Hitachi pro blízké roky. Pokud se podíváme na 3,5palcové disky, tak nám na trhu zbývá vedle WD již jen Seagate a Samsung. Začíná to mít trochu blízko k monopolu :-).

Zdroj: DiIT

18.2.2011

Nová výkonná SSD Intel mají přijít 1. března

Dle serveru VR-Zone mají nová SSD série 510 od společnosti Intel (mají kódové označení Elm Crest) přijít již na samotném začátku března. Půjde o modely s rozhraním SATA 6 Gbps zaměřené na nadšence, herní a pracovní sestavy. Jde o klasický 2,5" formát s výškou 9,5 mm a prozatím budou k dispozici dvě kapacity - 120 a 250 GB. Co se týče výkonu, pak čtení má dosahovat až 470 MB/s, zápis 315 MB/s a pak byly ještě uvedeny hodnoty 20000 IOPS (4K náhodné čtení) a 5000 IOPS (4K náhodný zápis). SSD využijí 34nm paměti NAND Flash MLC a budou pochopitelně kompatibilní s čipovými sadami Intel 6 Series. Ty již Intel opravil a začal dodávat na trh. Menší 120GB verze přijde na cca 280 USD a 250GB na 580 USD. Ovšem jeden obchod ve Spojeném království je již začal předběžně nabízet za 227 a 475 GBP, což je přibližně 366 a 767 USD. Inu, jsme v Evropě.

Zdroj: Svethardware

4.2.2011

Plextor zařadil do nabídky externí Blu-ray mechaniku s USB 3.0

Společnost Plextor si připravila novou externí mechaniku s dvanáctirychlostním vypalováním na BD-R SL a rozhraním USB 3.0 i eSATA. Její označení je PX-LB950UE. Mechanika je schopna také osmirychlostně vypalovat na dvouvrstvé 25GB BD disky a pak zvládne i osmirychlostně vypalovat na DVD. Využívá k tomu 8MB vyrovnávací paměť a podporuje technologii Lightscribe. Dostaneme ji se softwarem CyberLink pro přehrávání Blu-ray či DVD, poskytnuta je na ni dvouletá záruka a již později v tomto měsíci by se měla dostat do britských obchodů s cenovkou 179 GBP.

Zdroj: Svethardware

26.1.2011

Toshiba uvádí jednoplotnový 220GB 1,8″ disk

Zatímco se trh nejen malých přenosných přístrojů po malých krůčcích sune od HDD k SSD, Toshiba v poklidu uvádí novinku pro maličká zařízení. Je jí 1,8″ jednoplotnový disk řady MKxx39GSL s kapacitou až 220 GB… Rozhraní disku je sice SATA (dokonce ještě 1,5Gbitové), je však použit specifický LIF SATA konektor (Low Insertion Force), typicky určený pro flexibilní „kšandy“. Do počítače s ním tedy nepočítejte, v lepším případě jej integruje nějaký výrobce do velmi malého netbooku nebo tabletu (1,8″ disk jsme měli také v kdysi recenzované kameře Hitachi s vypalováním na 8cm DVD). Disk není ani žádný rychlík, plotýnka se otočí 4 200× za minutu a průměrná přístupová doba je i u takto malého disku 15 ms (přenosovou rychlost z ploten do 16MB bufferu Toshiba nezmiňuje). Co je u takto malých disků zajímavější, je spotřeba, při práci si disk vezme nejvýše 1,3 W, v klidu dokonce 0,35 W a s pravděpodobností hraničící s jistotou jej za běžného provozu nezaslechnete.

Zdroj: DiIT

21.12.2010

Hitachi má 7mm 500GB 2,5″ disk a směřuje k 5TB 3,5″ modelu

Když loni v létě uvedla firma Western Digital první 1TB 2,5″ disk, nebyl příliš důvod k jásotu. Takový disk nesl tři plotýnky a jeho výška 12,5 mm znemožňovala použití v mnoha noteboocích. Do obvyklých 9,5 mm se doposud nevešel nikdo, ani Samsung se svým 1TB 2,5″ Spinpointem. Až nyní Hitachi GST uvádí 2,5″ pevný disk s kapacitou 500 GB, který má tloušťku pouhých 7 mm, což znamená hned několik zajímavých věcí najednou. V první řadě tím otevírá cestu ke dvouplotnovému 1TB 2,5" disku, tedy se standardní výškou 9,5 mm (zatím ale takový disk v nabídce nemá, takže s ním ještě nutně nemusí přijít první, ale bylo by nezodpovědné nechat si takovou příležitost „vyfouknout“ konkurencí). Ve druhé řadě je potřeba si uvědomit, s jakou hustotou dat máme tu čest (údajně jde u Hitachi o šestou generaci kolmého záznamu, vzpomenete si jistě na slavné video „Get Perpendicular“ ;-). Jde o 636 Gbit/palec², což může udělat na 3,5″ plotně celý terabajt. Doplňme, že Travelstar Z5K500, o kterém je nyní řeč, má 5 400 otáček za minutu, 8MB buffer, průměrnou přístupovou dobu 13 ms a nejvíce spotřebovává při startu, 4,5 W (jinak běžně od 0,5 W v klidu na low-power režim přes 1,6 W při čtení/zápisu až po 1,8 W při pohybu hlavičkami) a typická hlučnost je 19 dBA až 21 dBA při pohybu hlavičkami.

Zdroj: DiIT

6.12.2010

ClearNAND Micron zbrojí proti chybovosti

Jak se zmenšují výrobní technologie NAND flash pamětí, dochází sice k energetickým úsporám, zvětšuje se kapacita, ale stejným tempem se zvyšuje chybovost, nebo opačně, snižuje se životnost těchto paměťových buněk. Mircon nyní na 25nm přichází s řešením zvané ClearNAND. Pokud MLC NAND flash vyráběné 50nm technologií vykazovaly zhruba 10 000 cyklů zápisu/smazání na jednu buňku, s 30nm-class výrobou tento údaj klesl na průměrných 5 000 a na 25nm vyráběné paměti už vydrží pouze 3 000 cyklů. Je to dané tím, že rozměry hradel se snižují, ale elektrony, potvůrky jedny, ty jsou stále stejné a tak přechod, který měl dříve větší rozměr, logicky vydržel déle. Jako jedna z prvních s řešením nasadit dokonalejší management ovládání cyklů zápisu do jednotlivých buněk byla společnost SandForce (SF 1200), následovaná Indilinxem, Samsungem, Toshibou a dalšími. Výpočty nad ECC/CRC se v těchto řadičích provádí přímo v něm, což je zaplaceno nutností vyvinout podstatně sofistikovaný predikční obvod, který je pochopitelně i dražší a Micron právě zde přichází s vlastním řešením ClearNAND. Je to elegantní řešení, kdy přesouvají zátěž náročného výpočtu parity z NAND řadiče přímo do čipu s pamětí a návrhářům tak poskytují stejně umístěné piny, jako u klasické NAND flash. Ti pak nemusí nic vymýšlet a použijí již navrhnuté desky, ale místo drahých řadičů mohou pracovat s těmi "obyčejnými". Micron zákazníkům nabídne ClearNAND ve dvou verzích, jako "standard" a jako "enhanced". Standard poskytne rychlost pouze 50 MB/s a čtyři operace čtení/zápisu najednou, kapacitně pak půjde o 8 až 32 GB. Enhanced využívá RAID zapojení a tak je jeho rychlost 200 MB/s se šestnácti operacemi čtení/zápis a zákazník si bude moci vybrat od 32 do 64 GB. Micron ví, že současná potřeba pamětí typu ClearNAND není tak veliká, ale už brzy se stane převládající, alespoň tak to ukazuje jejich odhad.

Zdroj: DiIT

1.12.2010

Sony, SanDisk a Nikon vyvíjejí nový formát pro paměťové karty

Společnosti Sony, SanDisk a Nikon se rozhodly prosadit nový formát se sadou specifikací, který bude využitý pro nové paměťové karty. Zástupci firem již předali specifikace asociaci CFA (CompactFlash Association), na níž bude vytvoření nových standardů. Firmy poukazují na to, že nová záznamová zařízení pro foto a video vyžadují a budou vyžadovat novou generaci paměťových karet schopných zvládnout výrazně větší soubory. Teoretické přenosové rychlosti nového rozhraní mají dosáhnout hodnoty 500 MB/s, a to pomocí již existující sběrnice PCI Express. Aktuální specifikace karet CompactFlash (CF6.0) mají přitom teoretické maximum na 167 MB/s. Vedle přenosových rychlostí se myslelo také na kapacitu a zde formát počítá s teoretickým maximem 2 TB a snad i více. Karty samotné by přitom měly mít podobnou velikost jako dnešní CompactFlash, aby mohly být i fyzicky odolné.

Zdroj: Svethardware

26.11.2010

Nová technologie od Hitachi a NEDO - 3,9 Tbit na palec čtvereční

Společnost Hitachi, japonská organizace pro výzkum nových energetických technologií (New Energy Development Organization - NEDO) a Národní univerzita v Tokiu úspěšně dokončily společný výzkum. Výsledkem je nová technologie umožňující ukládání dat na pevné disky s mnohem větší hustotou, než je dnešním standardem. Japonští vědci vyvinuli novou technologii, se kterou lze ukládat data (magnetické bity) na plochu o rozměru 10 nm. Této velikosti dosáhli díky použití nových materiálů využívajících samouspořádávajícího jevu polymerových látek, které umožňují vměstnat až 3,9 Tbit dat na palec čtvereční (palec = 2,54 cm). V porovnání s dnešními pevnými disky disponujícími průměrnou hustotou 500 Gbit na palec čtvereční je to až osminásobná hodnota. Nová technologie bude prezentována na nadcházející konferenci materiálového výzkumu (Material Research 2010), která proběhne na přelomu listopadu a prosince v Bostonu. V následujících letech, kdy se tato technologie odladí a rozšíří i mezi ostatní výrobce, se tak můžeme dočkat pevných disků s ohromnou kapacitou okolo 24 TB a možná i více.

Zdroj: Svethardware

19.11.2010

LaCie si připravila flash disk pro USB 3.0 s výkonem až 260 MB/s

Společnost LaCie přišla s novým flash diskem FastKey, který je určen pro rozhraní USB 3.0 a dosahuje přenosových rychlostí až 260 MB/s. To díky využítí pamětí DRAM jako vyrovnávací paměti. Flash disk má rozměry 27 x 104 x 9 mm, váží 33 gramů a má kovové pouzdro. Vybaven je také softwarem pro zašifrování dat pomoc 256bitového AES klíče a pak tu je možnost využití 4GB zabezpečeného online úložiště od Wuala. FastKey má dvouletou záruku a přichází v 30GB, 60GB a 120GB kapacitách za ceny 150 USD, 250 USD a 475 USD.

Zdroj: Svethardware

11.10.2010

Za SSD rychlejší s novými řadiči SandForce SF-2000

SandForce řadiče SSD patří mezi to lepší, co výrobci těchto datových úložišť mohou použít ale SandForce vývojáři na vavřínech nespí a tak nyní mohou nabídnout další úroveň v podobě nové řady SF-2000. Z ní nyní nabídnou řadiče SF-2500 a SF-2600 lišící se pouze v tom, s jakými bloky jsou schopné pracovat, SF-2500 jen s 512 B, SF-2600 s 520, 524, 528 a 4K+DIF. Poradí si se SATA, SAS i PCIe a IOPS se u nich zdvojnásobuje až na 60 000, když přenosová rychlost může být až 500 MB/s pro zápis a čtení. Podrobnější popis a rozdíly oproti SF-1500 z dosavadní generace najdete v tabulce.

Zdroj: DiIT

6.10.2010

WD uvádí až 3TB externí disky s USB 3.0

Společnost Western Digital si připravila velmi zajímavé produkty z oblasti externích úložných systémů, které jsou hned trojího druhu. Jedná se o My Passport Essential, My Passport Essential SE a My Book Essential, které všechny nabízí rozhraní USB 3.0 s přenosovými rychlostmi až 150 MB/s. Fyzicky nejmenším modelem je My Passport Essential s rovněž nejmenší kapacitou 500 GB. Ten přijde v barvách Midnight Black, Cool Silver, Real Red, Pacific Blue a Arctic White, tedy jednoduše řečeno v černé, stříbrné, červené, modré a bílé. Jeho rozměry jsou 110 x 15 x 83 mm a hmotnost 140 gramů. Dostaneme k němu také software WD SmartWare pro zálohování. Tento model přijde na 100 euro. My Passport Essential SE může mít černou, stříbrnou, modrou a červenou barvu, rozměry jsou 110 x 18 x 83 mm, kapacita 750 GB či 1 TB (cena 150 a 200 euro) a také se dočkáme WD SmartWare. A nakonec tu je největší My Book Essential, čili stolní externí pevný disk. Jeho rozměry jsou 165 x 135 x 48 mm, kapacita dosahuje 1 TB, 1,5 TB, 2 TB a dokonce 3TB (ceny 140 - 300 euro) a WD SmartWare rovněž nechybí. Dle informací výrobce mají být tyto novinky okamžitě dostupné s dvouletou zárukou. Asi nás ale nepřekvapí, že ač je udávaná evropská cena 3TB disku 300 euro, zpravodajské servery nás informují o americké ceně pouze 250 USD. To je přepočítáno na evropskou cenu přes 410 USD.

Zdroj: Svethardware

13.9.2010

Specifikace SD karet s rychlostí 300 MB/s už začátkem roku 2011

SD Association v poslední době nezahálí a po novém značení SDHC i SDXC paměťových karet infomuje, že už začátkem příštího roku se dočkáme nové specifikace 4.0, kde už své místo najdou zcela nové karty s rychlostí až 300 MB/s. K tomu ale bude třeba trošku předělat i samotné rozhraní a tyto paměťové karty budou mít kontakty již ve dvou řadách, když v té druhé budou vyvedeny právě rychlé linky. Specifikace bude pro SD, SDHC i SDXC včetně micro variant a nebude ani představovat jiné změny v rozměrech. Zpětná kompatiblita bude pochopitelně zachována, i když pro dosažení těchto přenosových rychlostí bude pochopitelně nutné mít i čtečku nové generace.

Zdroj: DiIT

10.9.2010

USB 3.0 flash Super Talent s DRAM už v prodeji

Jsou to tři měsíce, co jsme vás informovali o nových USB 3.0 Express RAM Drive od flash Super Talent, které se nám zalíbily pro přítomnost DRAM coby vyrovnávací paměti přímo v této „klíčence“. Informace ale byly kusé, nebyla známa velikost této RAM a i datum uvedení na trh byl poněkud zmatený. Super Talent to nyní vše uvádí na pravou míru, když vystavuje kompletní specifikaci ale i ceny. Takže jak 32GB, tak i 64GB flash bude vybavena 32 MB DRAM, což by především s malými soubory mělo přinést až 300% zrychlení. Firma uvádí příklad na 30 MP3 skladbách, jež normálně bez cache na flash hodíte řekněme za 13 sekund, ale s DRAM cache to bude za pět, se zmenšující velikostí souboru tak bude zrychlení stále viditelnější. Cena 32GB modelu je 129 USD, dvojnásobnou kapacitu pořídíte za 209 USD. Super Talent je v současnosti jedinou firmou, která USB s DRAM cache nabízí.

Zdroj: DiIT

7.9.2010

Toshiba představila nejrychlejší paměťové karty SDHC

Doufáme, že jste registrovali změnu značení SDHC a SDXC karet, tedy co se do rychlosti týče. Zastaralé a s vyššími datovými toky už nic neříkající Class 10, kde specifikace končila, se u rychlých SDHC a SDXC nahrazuje zkratkou UHS. Trochu nás při psaní o této novince mátlo, že není jasné, jakou rychlost paměťová karta vlastně umí, ale to nám ozřejmila zpráva, jež přišla od společnosti Toshiba, ta totiž ukázala světu zcela nové a velmi rychlé SDHC již s novým logem UHS-I. A přímo na nich je spolu s logy Class 10 a UHS ještě napsáno "R95 - W80MB/s". Obyčejná loga tedy neříkají o rychlosti nic víc, než že karty specifikaci vyhovují, výrobci sami je pak přímo na kartě budou konkrétními rychlostmi doplňovat sami, tedy alespoň Toshiba to tak začala. Zmiňované SDHC mají kapacity 8, 16 a 32 GB (takt max. 208 MHz) a k nim ještě patří 4, 8 a 16GB microSDHC (takt max. 100 MHz) se stejnými logy, ale rychlostmi "R40 - W20", tedy čtením 40 MB/s a zápisem 20 MB/s. SDHC začne firma prodávat v listopadu, kdy se k prvním zájemcům rovněž dostanou první vzorky těchto microSDHC, ceny sděleny nebyly.

Zdroj: DiIT

26.8.2010

Western Digital se pouští do sítí a představuje Livewire

Při síťování domácnosti, či menší kanceláře velmi často nastávají situace, kdy Wi-Fi nestačí pokrýt všechny místnosti a na vrtání kabelových rozvodů není čas, ani prostor. Poslední nadějí je pak využití elektrických rozvodů a právě zde se hodlá prosadit společnost Western Digital. Technologie HomePlug, neboli počítačová síť tvořená z elektrických rozvodů je zde od roku 2000, avšak stále se jí nedaří nějak výrazněji prosadit oproti zaběhnutým konkurentům. Nyní se však na trhu objevuje další výrobce, který by mohl svým produktem oslovit více zákazníků. Je jím trošku překvapivě společnost Western Digital, která se soustředí spíše na výrobu pevných disků. Nicméně několik produktů využívajících ethernetové rozhraní bychom v nabídce přeci jen našli. Nově se ale objevuje adaptér s označením Livewire, který je určen zejména pro HDTV streamy. V balení nalezneme dvojici „switchů“, přičemž každý nabídne 4 LAN porty. Celkem tak můžeme připojit až 7 počítačů a domácí router. Maximální (ideální) přenosová rychlost atakuje hranici 200 Mb/s, avšak samotný výrobce upozorňuje, že v praxi může být tato hodnota nižší. Pro Full HD streamy by měla tato rychlost bohatě stačit, avšak v porovnání s metalickým gigabitovým Ethernetem je stále prostor pro zlepšení. Jelikož by bylo možné odposlouchávat komunikaci mezi jednotlivými adaptéry, nabízí WD 128bitové šifrování. Nový WD Livewire se již pozvolna objevuje v nabídce českých obchodů za cenu 2500 Kč, zatím však není v žádném z nich skladem.

Zdroj: Svethardware

19.8.2010

SanDisk vyrobil iSSD disk o kapacitě 64GB a velikosti menší než palec

SanDisk vyrobil velmi zajímavý iSSD (integrated Solid State Drive), který se určitě bude líbit výrobců tabletů a extrémně tenkých notebooků. Nový iSSD disk od SanDisku měří pouhých 16 x 20 x 1.85 mm a váží méně než 1 gram. Díky miniaturním rozměrům by se proto mohl objevit v celé škále přenosných zařízení. Disk je zabudován v BGA pouzdru a k PC se připojuje přes SATA rozhraní. iSSD se bude prodávat v kapacitách od 4GB až po 64GB. Zajímavé jsou i maximální rychlosti, které se při porovnání s konkurencí rozhodně nedrží při zemí - 160MB/s pro čtení a 100MB/s pro zápis. Disk samozřejmě nepůjde koupit v obchodě, budou ho používat OEM výrobci jako pevnou součást přenosných zařízení. Vzorky iSSD jsou momentálně SanDiskem posílány největším výrobcům. Ostré nasazení na sebe tak zřejmě nenechá dlouho čekat.

Zdroj: PCTuning

18.8.2010

Intel a Micron mají první vzorky 25nm NAND flash typu 3-Bit-Per-Cell

Společnosti Intel a Micron začaly svým partnerům poskytovat první vzorky 25nm pamětí NAND flash typu 3-Bit-Per-Cell (3 bity na buňku), což jsou momentálně paměti NAND flash s největší kapacitou vzhledem k zabranému prostoru. Vyvinula je firma IM Flash Technologies, což je společný podnik Intelu a Micronu a jedná se o 8GB čipy s buňkami MLC (Multi-Level Cell). Již dnes se ale pro tyto paměti schopné držet v jedné buňce 3 bity vžívá název TLC (Triple-Level Cell). Výsledkem je, že oproti normálním 25nm MLC pamětem jsou TLC o 20 procent menší, konkrétně 131 mm2 v pouzdru TSOP. Malé rozměry čipů jsou zvláště důležité u produktů, jako jsou paměťové karty. Do nich by se nové paměti mohly dostat se začátkem příštího roku.

Zdroj: Svethardware

16.8.2010

Seagate už myslí na 100TB pevné disky

Mohlo by se zdát, že pevným diskům už zvoní umíráček, ale samotní výrobci ještě nehážou flintu do žita, Seagate a jistě i mnozí další už pracují na discích s kapacitou 100 TB. Serveru ConceivablyTech se Mark Re z firmy Seagate svěřil, že už mají prototypy disků používající technologii HAMR (heat-assisted magnetic recording), jež nahradí současný PMR a který má potenciál dosáhnout až na 50 Tbit/palec², což by u 3,5palcových disků představovalo kapacitu až stovek TB. Technologie ale ještě není tak vyspělá, aby ji bylo možné nasadit do výroby, prý to potrvá ještě tak tři až pět let. Do té doby vidí stále potenciál v PMR, který se ještě dotkne 1Tbit/palec², takže by byli sami proti sobě, kdyby si již nyní vystříleli všechen prach. PMR v roce 2005 nahradila lineární záznam, čímž byla zdolána hranice 100 Gbit/palec². Prvním komerčním diskem s PMR byl 160 GB Seagate Momentus s plotnami majícími kapacitu 133 Gbit/palec², současný 750GB Momentus pro notebooky už ale používá hustotu záznamu 541 Gbit/palec², nedávno uvedený 2TB Samsung to dokonce dotáhl až na 700 Gbit/palec². Re to s HDD nevidí v budoucnu vůbec špatně, kapacita už sice neporoste tak rychle, ale i v další dekádě je možné stále přicházet s inovacemi. Vzpomněl, jak dramatické může být, když uživatel přijde díky selhání disku o archiv celé rodiny a nezapoměl apelovat na stálé zálohování, nicméně právě bezpečnost bude jeden z atributů, které budou výrobci v následujících letech řešit. S PMR pevné disky vydrží tak 8 až 10 let, s HAMR to bude taky nějak tak. Ostatně vizí, že HDD končí, už tu bylo, jistě si pamatujete na tu, jež tvrdila, že přes 500 GB kapacitu nejde vlak a vidíte, kolik z vás má doma nejaký ten terabajt na plotnách.

Zdroj: DiIT

9.8.2010

Hynix začal s masovou produkcí 64Gb NAND Flash 2Xnm procesem

Hynix oznámil, že začal s masovou produkcí 64gigabitových (8GB) pamětí typu NAND Flash, které jsou tvořeny 2Xnm výrobním procesem, což znamená, že jde o 20 - 29 nm, což nebylo více upřesněno. Děje se tak v továrně M11 v Cheo Ngju, která používá 300mm wafery. Před 3Xnm technologiemi má nový proces dle výrobce výhodu ve 60procentním zvýšení produktivity, takže je možné tvořit levnější čipy s větší kapacitou, které se budou hodit pro chytré telefony, SSD a další zařízení. Hynix nakonec oznámil, že první produkty vyrobené tzv. "20nm class" technologií přijdou na trh ještě tento rok.

Zdroj: Svethardware

3.8.2010

Samsung ohlásil nové pevné disky EcoGreen F4

Známý výrobce elektroniky, společnost Samsung, ohlásil nové pevné disky. Konkrétně se jedná o jednotky EcoGreen F4 s kapacitou 1,5 TB a 2 TB. Data se ukládají na plotny o kapacitě 667 GB. Spotřeba se v režimu standby snížila oproti starším modelům (EcoGreen F3) o pěkných 23%. Novinky se připojují k počítači pomocí rozhraní SATA 3.0Gbps. Disky mají 32 MB velkou vyrovnávací paměť. Dále zde nalezneme technologie Native Command Queuing, SilentSeek nebo NoiseGuard. Oba disky se začnou prodávat v záři tohoto roku. Cena začíná na 120 USD.

Zdroj: Svethardware

28.7.2010

Intel představil experimentální optický datový spoj s propustností 50 Gb/s

Společnost Intel ve svých Intel Labs zkoumá možnost využití světelných paprsků namísto elektronických signálů, což není žádný nový nápad, avšak pojďme se podívat na to, co její pracovníci zjistili a na čem pracují. Dle tvrzení Intelu by tento výzkum mohl vést k revoluci v designu osobních počítačů i superpočítačů a k vysoké energetické efektivitě. Zatím bylo v Intel Labs vytvořeno optické datové rozhraní na křemíkovém základě, které využívá integrované lasery a technologii Hybrid Silicon Laser. Toto experimentální řešení dokáže přenášet data s propustností 50 gigabitů za sekundu, přičemž se pracuje na jejím navýšení. Zřejmou výhodou pak je možnost přenášet data na větší vzdálenosti, což je u kovových spojů kvůli rušení obtížnější, a návrhy datových rozhraní tak ovlivňují celou architekturu počítačů. Prototyp rozhraní dostal název 50Gps Silicon Photonics Link a jde o výsledek výzkumu trvajícího několik let. Tvoří jej křemíkový vysílač a přijímací čip, zmíněný Hybrid Silicon Laser vyvinutý ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Santa Barbaře v roce 2006 a vysokorychlostní optické modulátory a fotodetektory, které byly představeny v roce 2007. Vysílací čip využívá čtyři lasery, jejichž paprsky kóduje optický modulátor rychlostí 12,5 Gbps. Paprsky se pak sloučí ve výstupu na jedno optické vlákno a na druhé straně se zase rozdělí a přesměrují na čtyři fotodetektory, které je konvertují do elektrických signálů. Navýšení datové propustnosti může být tedy realizováno navýšením počtu laserových paprsků, což může v budoucnu přinést až terabitovou propustnost.

Zdroj: Svethardware

29.6.2010

OCZ Technology uvádí SSD RevoDrive s až 75 000 IOPS

Společnost OCZ Technology si připravila pro běžné zákazníky, kteří ale nemají nijak hluboko do kapsy, nové velmi výkonné SSD s označením RevoDrive. To má dosáhnout výkonu až 75000 IOPS, což je asi o 60 procent více, než mají dnešní moderní SSD s kontrolery Sandforce. RevoDrive však nevyužívá klasické diskové rozhraní SATA, ale přichází v podobě PC karty do slotu PCI Express. Nemusí se tedy zaobírat omezeními danými rozhraním SATA 3 Gbps (samozřejmě existuje také 6 Gbps) a může nabídnout rychlost čtení a zápisu až 540 MB/s, respektive 480 MB/s, což také odpovídá zhruba 60procentnímu nárůstu výkonu. Novinka bude k dispozici prozatím s kapacitami 120 a 240 GB s ne zrovna nízkými cenami - 390 a 700 amerických dolarů.

Zdroj: Svethardware

4.6.2010

Hitachi vyrobilo 7mm pevný disk pro notebooky

Společnost Hitachi, která letos slaví 100 let vzniku a patří v oblasti záznamových médií k předním inovátorům, nyní přichází na trh s ultra-tenkými pevnými disky určenými především do notebooků. Nové disky se objeví v modelových řadách TravelStar a CinemaStar. Disky pro řadu TravelStar jsou určeny především do tenkých notebooků, zatím co modely CinemaStar naleznou uplatnění spíše v multimediálních zařízeních (set-top box, AV-streamer, DVR). Hitachi již oznámilo i konkrétní označení nových modelů. Jako první si představíme Travelstar Z7K320, který se pyšní titulem nejrychlejšího 7mm disku. Jeho plotny se totiž točí rychlostí 7200 RPM. Uvnitř tenkého pouzdra se nachází 16 MB vyrovnávací paměti, systém proti-nárazové ochrany a SATA 3 Gbps konektor. Disk dále disponuje velmi tichým chodem a nízkou spotřebou. Při zápisu a čtení se spotřeba vyšplhá na 1,8 W, v případě nečinnosti klesne na 0,8 W. Dalším modelem je „lowendový“ Travelstar Z5K320 s rychlostí otáček 5400 RPM. Vyrovnávací paměť je poloviční oproti předchozímu modelu a s notebookem komunikuje také přes SATA 3 Gbps. Pokles otáček znamená menší přenosové rychlosti, ale také menší spotřebu. Při přenosu dat spotřebuje disk pouhých 1,6 W a v klidovém stavu jen 0,55 W. Posledním představeným je zástupce řady CinemaStar. Pod označením Z5K320 dorazí na trh model, který je určen především pro výrobce AV techniky. Technické parametry tohoto disku jsou totožné s modelem Travelstar Z5K320. Pouze u spotřeby nebyly uvedeny přesné parametry, nicméně „konzumace“ elektřiny bude jistě také velmi nízká. Všechny nové disky budou nabízeny do kapacity 320 GB. Hitachi zatím neupřesnilo datum vydání a ceny za jednotlivé modely.

Zdroj: Svethardware

21.5.2010

2,5″ hybridní pevné disky Seagate Momentus XT

O hybridních pevných discích se hovoří již nějaký ten pátek, v dubnu 2005 se nechala slyšet firma Samsung, že své HHD začne dodávat v létě 2006. V roce 2007 se ale hovořilo o tom, že HHD (Hybrid Hard Drives) netáhnou a o měsíc později jsme se zmínili, že i Seagate dodává hybridní disky. Právě poslední zmiňovaná firma se nyní k HHD opět „vrací“ v podobě 2,5″ modelů Momentus XT ST92505610AS (250 GB), ST93205620AS (320 GB) a ST95005620AS (500 GB) nalezených v zahraničních e-shopech. Všechny tyto modely jsou 7 200otáčkové a mají 32 MB „tradiční cache“ (DRAM), plus 4 GB rychlé SLC NAND flash paměti. Ceny jsou pochopitelně o něco výše: €92, €100 a €124 za 250GB, 320GB a 500GB kapacitu (v přepočtu zhruba 2 400, 2 600, resp. 3 300 Kč, pro srovnání: 7 200otáčkové Momentusy se 16MB cache jsou v nabídce za uvedené kapacity za zhruba 1 200, 1 400, resp. 2 100 Kč). Web společnosti Seagate o nich zatím ale mlčí.

Zdroj: DiIT

17.5.2010

Přijdou 50TB pásky od Hitachi Maxell

V lednu se chlubili vývojáři od IBM a Fujifilm, že mají magnetickou pásku s hustotou 29,5 Gbit/palec2, což slibovalo kapacitu až 35 TB bez komprese, která by se na ní dala nahrát, jenže to není nic proti tomu, co chtějí ode dneška do středy na deváté Perpendicular Magnetic Recording Conference (Sendai, Japonsko) předvádět jejich kolegové z Hitachi Maxell. Těm se totiž podařilo „naprášit“ na supertenký pásek magnetické částice velikosti 10 nm a zvedli dosažitelnou kapacitu až na 45 Gbit/palec2, což znamená, že bychom se mohli dočkat pásek s kapacitou až 50 TB, což není vůbec špatné. Tyto pásky mají stopy od sebe 300 nm a nevykazují žádné přeslechy, „délková“ kapacita je 531 kbit/palec.

Zdroj: DiIT

20.4.2010

Samsung přichází s paměťovými kartami vyráběnými 20nm procesem

Společnost Samsung přichází s novým výrobním procesem pro své Flash MLC NAND paměťové čipy. Doposud byla nejpokročilejší výroba 30nm, nyní ale Samsung inovuje a přechází dokonce na 20nm výrobní proces. Díky tomu je možno dosáhnout o 50% vyšší výtěžnosti výroby a mnohem nižší výrobní ceny (na jeden wafer, jehož výrobní cena je v podstatě podobná, se vejde zhruba 2,25× více čipů). Nové čipy s 32Gb kapacitou se budou využívat v mobilních telefonech i rychlých paměťových kartách. Nové SDHC karty by měly být o 30 % výkonnější a dosáhnout na certifikaci Class 10. Výrobce hovoří o rychlostech čtení kolem 20 MB/s a zápisu 10 MB/s. Karty by měly být i spolehlivější. Starší 30nm čipy byly vyráběny od března roku 2009. 20nm čipy jsou již ve výrobě a první vzorky dodávány zákazníkům. Masová výroba začne ještě letos. Paměťové karty s novými čipy by měly být k dispozici v kapacitách 4 GB až 64 GB.

Zdroj: Svethardware

8.4.2010

OCZ odhalilo SSD Z-Drive R2

Společnost OCZ je známá především výrobou operačních pamětí, avšak v posledních letech se také prosazuje na poli SSD. Nyní výrobce oznámil brzký příchod druhé generace „nerotujících“ disků určených pro sběrnici PCI-Express. S označením Z-Drive R2 dorazí na trh několik variant, které mají mnoho společného. Základem těchto modelů budou MLC NAND paměťové čipy v kombinaci s řadičem Indilinx, který bude v nejvyšších modelech obsažen až 4krát. K dosažení vysokého výkonu by dále měla pomoci sběrnice PCIe x8 a také RAID 0. Hodnota MTBF se pohybuje na hranici milionu hodinu. Spotřeba pak v rozmezí 12-20 W. Disky budou nabízeny v kapacitách od 256 GB do 2 TB, avšak díky konstrukčnímu řešení je možné provádět zvýšení kapacity pomocí výměnných modulů. Základní model s názvem Z-Drive R2 m84 bude možné zakoupit v kapacitách od 256 GB do 1 TB. Přenosové rychlosti jsou pohádkové v porovnání se současnými disky, čtení až 800 MB/s a zápis 750 MB/s. Modelová řada R2 p84 je prakticky totožná s předchozí, pouze rychlost zápisu narostla na 800 MB/s. Novou generaci uzavírá highendové řešení pojmenované R2 p88. Tyto disky budou disponovat kapacitou od 512 GB do 2 TB. Modely od 1 TB do 2 TB nabídnou již zmiňovanou kombinaci více řadičů Indilinx a zapojení v RAID 0. Tyto technologie pomohly k dosažení naprosto pohádkových rychlostí. Hodnota čtení i zápisu narostla na konečných 1400 MB/s. OCZ plánuje začít s produkcí již velmi brzy, avšak zatím nezveřejnilo finální ceny. Nicméně malou nápovědou může být modelová řada Z-Drive R2 p88, která se již objevila v některých obchodech. Za 1TB model zaplatí případný zájemce 90 500 Kč ($4770). Záruční doba bude u všech disků 3 roky.

Zdroj: Svethardware

7.4.2010

Kapacita Blu-ray disků vzroste na 128 GB pod označením BDXL

Pod novými specifikacemi disků BDXL se skrývá označení nových Blu-ray disků, které ponesou dvojnásobnou kapacitu oproti stávajícím Blu-ray diskům. Konkrétně budou mít přepisovatelné disky kapacitu 100 GB a zapisovatelné disky slušných 128 GB. Ale na radování je bohužel zatím moc brzo, má to totiž háček. Stávající přehrávače a vypalovačky Blu-ray disků nepodporují tento nový formát. A to se týká i herních konzolí Playstation 3, kde přehrání firmwaru taktéž bohužel nepomůže. Důvodem této nekompatibility je fakt, že BDXL disky obsahují až tři nebo dokonce čtyři datové vrstvy a potřebují tedy silnější laser. Zpětná kompatibilita u BDXL mechanik ovšem bude, takže bude možno na nich vypalovat stávající Blu-ray média. Zatím nebylo oznámeno, kdy se disky dostanou do světa, pravděpodobně to bude během několika měsíců. Místo by dle odhadů mohlo být Japonsko. Společně s formátem BDXL byl uveden ještě jeden, který má označení IH-BD. Jedná se o hybridní 50GB médium, které nese dvě datové vrstvy, přičemž jedna z nich je pouze zapisovatelná (25 GB) a druhá je přepisovatelná (25 GB).

Zdroj: Svethardware

3.4.2010

Informace o nových VelociRaptorech od WD

Společnost Western Digital oznámila novou řadu disků VelociRaptor, které nabízí vysoký výkon a jsou tak určeny pro náročného zákazníka. Proniknout by měly do světa v průběhu tohoto čtvrtletí. Nabízeny budou jak ve 2,5palcovém provedení, tak i společně s 3,5palcovým rámečkem na chlazení, který se nazývá IcePAK. Plotny se budou točit rychlostí 10000 otáček za minutu, disk pojme 150, 300, 450 nebo 600 GB dat a vyrovnávací paměť má kapacitu 32 MB. S počítačem je zajištěna komunikace pomocí rozhraní SATA 6 Gbps, MTBF je stanovena na 1,4 milionu hodin, latence jsou 3 ms a disk by měl být schopen nepřetžitě poskytovat přenosovou rychlost až 145 MB/s. Hlučnost disku je 37 dBA, obsahuje technologii NoTouch ramp load pro snížení opotřebení. Záruka disku bude pětiletá.

Zdroj: Svethardware

26.3.2010

Toshiba uvádí 750GB a 1TB 2,5palcové disky

Toshiba odhalila své nejnovější vysokokapacitní 2,5palcové disky pro použití v noteboocích, externích úložných zařízeních a podobně. Jedná se o dvouplotonový 750GB, 9,5 mm vysoký a 1TB, tříplotnový, 12,5mm model. Oba mají ve výbavě rozhraní SATA 3,0 Gbps, 8MB vyrovnávací paměť, 12ms přístupovou dobu a pracují na rychlosti 5400 RPM. Disk s kapacitou 750 GB má spotřebu 1,85 W během vyhledávání, zatímco 1TB verze vyžaduje 2,2 W. Prvně jmenovaný má označení MK7559GSXP a prodávat se začne od příštího měsíce.

Zdroj: Svethardware

23.3.2010

Jak si vedli výrobci pevných disků v 4Q2009

Není to tak dávno, co jsme vás informovali, že firma Western Digital dohnala v produkci pevných disků zatím bezkonkurenčně vedoucí Seagate, iSuppli nyní vydala i souhrnnou zprávu s ostatními konkurenty. I z ní je vidět, že poslední kvartál loňského roku byl jasným oživení, výrobu zvedli vlastně všichni a ve čtvrtém kvartále loňského roku se tak prodalo 162,5 miliónů kusů. Společnost výrobců HDD nyní už čítá jen pět značek , podíl ostatních se snížil už na jedno procento. Co je ale zajímavé, je fakt, že v posledních třech měsících minulého roku sice Seagate a WD prodaly téměř shodný počet disků, na tržbách to pro Seagate dělalo 3,03 miliardy USD, ale pro WD „jen“ 2,57 miliardy, znamená to, že Seagate umí prodávat dráž, ale kdo ví, zda to právě nebude ten důvod, proč jde nyní WD tak nahoru. Obě firmy ale neusínají na vavřínech, každá letos investuje do vývoje 750 miliónů (Seagate vloni 550 miliónů, WD 650 miliónů).

Zdroj: DiIT

18.3.2010

LSI vyvinulo SSD dosahující rychlosti až 1500 MB/s

Společnost LSI před několika týdny oznámila své partnertství s firmou Seagate a nyní již představila svá nejnovější SSD LSISSS6200 do slotů PCI Express, které se zaměřují na serverový sektor. LSISSS6200 využívají protokol SAS a jejich udávaný výkon je skutečně impozantní. Sekvenční rychlosti čtení i zápisu se pohybují až na hodnotě 1500 MB/s, náhodné čtení a zápis je o 300 MB/s nižší. LSI také uvedlo důležitou hodnotu IOPS (náhodných 4K I/O za sekundu), a ta je 150000. Pro porovnání, u SSD Intel X25-M je to až 35000 při čtení a 8600 při zápisu. Nové SSD od LSI má kapacitu až 300 GB a vzorky jsou již k dispozici pro jisté firmy.

Zdroj: DiIT

16.3.2010

Western Digital dohnal firmu Seagate

Zatímco ve třetím kvartálu roku 2008 dodával Seagate na trh téměř o 10 miliónů pevných disků více než Western Digital, koncem roku 2009 se už jejich produkce téměř vyrovnala a bezmála dosáhla na 50 miliónů jednotek. Z dat společnosti Internation Network vyplývá, že z krize vychází rychleji firma Western Digital, která už v polovině minulého roku překonala výrobu z doby před krizí a od té doby její produkce neustále roste. Tak se daří celému odvětví výroby HDD a trend naznačený již společností iSuppli bude jako dvouciferný pokračovat i nadále. Co se skladby týče, tak největší propad zaznamenaly 1,8palcové disky, které jsou velmi rychle nahrazovány SSD, projevil se ale větší zájem o 2,5palcové HDD, na které z důvodu úspory přechází velká datová centra, ale také nacházejí místo v notebookách, kterých se prodává rok od roku více.

Zdroj: DiIT

8.3.2010

Nové SSD Western Digital

Jednou z posledních firem vyrábějících klasické pevné disky, která do své nabídky zařadila SSD datová úložiště, byla společnost Western Digital. Aby se tak mohlo stát, jednoduše loni v březnu koupila firmu SiliconDrive, která už měla vše s SSD vymyšlené včetně patentového pokrytí. Nyní uvádí další dvě nové modelové řady SiliconEdge Blue a Silicon Drive N1x. Obě mají rozměr klasického 2,5palcového disku se SATA 3.0 Gbit/s rozhraním, stejné mají i MTBF a to 1,4 miliónu hodin, nechybí jim ani Trim a NCQ, další parametry se už však liší. SiliconEdge Blue představuje sadu tří SSD s kapacitami 64, 128 a 256 GB s MLC NAND flash pamětí. Jejich rychlost je 250 MB/s pro čtení a 170 MB/s pro zápis, pochopitelně sekvenční, i když se o tom ve specifikaci nikde takto přímo nepíše. To Drive N1x jsou SSD datová úložiště s kapacitami 32, 64 a 128 GB, zato se SLC, což je hned vidět na údaji, kolik dat denně se dá na SSD nahrávat z hlediska projektované životnosti. Zde je to 701,4 GB, u stejně velkého MLC SiliconEdge Blue WD uvádí ale jen 70 GB, u SLC je také zápis méně energeticky náročný, stačí mu 2,4 W, kdežto MLC SiliconEdge Blue mají ve specifikaci u zápisu uvedeno 3,5 W. Čtení i spánek mají ale shodný, 2, resp 0,6 W. Všechny SSD by se měly už v nabídce prodejců objevovat, Drive N1x cenu uvedenu nemá, ale SiliconEdge Blue vyjdou na 279, 529 resp. 999 USD.

Zdroj: DiIT

16.2.2010

Toshiba plánuje 1TB SSD velikosti poštovní známky

Toshiba patří na poli zvyšování kapacit SSD a jejich rychlostí mezi vůdčí firmy, to není nic nového. Ve spolupráci s Tokijskou Keio University nyní vyvinula novou technologii, která zjednodušeně řečeno umožní umístit na čip velikosti menší poštovní známky 1TB SSD. Momentálně se týmu podařilo integrovat do této velikosti 128GB NAND flash čipy o celkové kapacitě 1 TB, a to včetně jednoduchého řadiče. S výsledným čipem byli schopni dosáhnout přenosových rychlostí kolem 250 MB/s, spotřebou si vede dokonce o 70 % lépe než běžné na trhu dostupné 2,5palcové SSD. Ukázkový design pro funkční testy chce Toshiba produkovat někdy v průběhu roku 2012, asi největším současným problémem nové technologie je to, že zatím neexistuje žádný průmyslový standard pro takto vysokokapacitní malé čipečky, čehož je potřeba, aby se "chytili na návnadu" výrobci PC.

Zdroj: DiIT

2.2.2010

Intel a Micron posunují NAND Flash k 25 nm

Společnosti Intel a Micron, které dlouhodobě spolupracují na vývoji pokročilých technologií výroby NAND Flash pamětí, oznámily další milník. Je jím výroba příslušných čipů pomocí 25nm technologie vyvinuté firmou IM Flash Technologies (IMFT), již Intel s Micronem společně vlastní. To je jistě dobrá zpráva pro nás, ale již ne tak dobrá pro konkurenty. IMFT byla schopná pomocí nového procesu vyrobit 64Gb, tedy 8GB MLC NAND čip (na obrázku), jehož plocha je pouze 167 mm čtverečních. To je o trochu méně v porovnání s plochou 4GB čipu vyrobeného 34nm technologií. Co to znamená, je jasné - více kapacity a nižší cena a navíc se spuštění produkce 25nm 8GB čipů plánuje již na druhé čtvrtletí tohoto roku.

Zdroj: Svethardware

26.1.2010

Prodeje SSD přesáhly 11 miliónů kusů v roce 2009

Uplynulý rok byl pro trh s SSD dobrý a to i navzdory světové krizi, důkazem toho je dvouciferný nárůst prodejů. Podle společnosti IDC se prodalo více než 11 miliónů těchto disků, což je o 14 % více než v roce 2008. Navíc se očekává, že se situace bude nadále zlepšovat. Tento průzkum také říká, že se díky úsporným opatřením v IT průmyslu v uplynulých 18 měsících zpomalilo snižování cen. Ale důležité je, že se SSD prodalo více a toto by mělo při troše štěstí vyústit v další slevy.

Zdroj: Svethardware

25.1.2010

Seagate zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku

Podle oficiálních informací společnost Seagate prodala v tomto období 49,9 miliónů pevných disků a SSD, což jí přineslo příjmy ve výši 3,03 miliard dolarů. To je více než analytiky předpokládaných $2,85 miliard. Čistý zisk se vyšplhal na třikrát vyšší čásku než v minulém čtvrtletí a to $533 milionů. „Náš dobrý finančí výsledek v prosinci je výsledkem šetření prostředků i naší vedoucí pozící ve vysokokapacitních a výkonných zařízeních, stejně tak vysokou poptávkou po uložištích“, řekl Steve Luczo, výkonný ředitel společnosti Seagate. Seagate očekává pro toto čtvrtletí příjmy mezi 2,9 milardy a 3,1 miliardy.

Zdroj: Svethardware

19.1.2010

32GB microSD Samsung

32 GB na jedné microSD, to už je hodně slušné, co říkáte? Člověk to často ani nemůže vzít do prstů a ono se na to vejde téměř 7 DVD. Tak takovou kartičku už může nabídnou Samsung. Čip je vyroben 40nm technologií a obsahuje osm 32Gbitových MLC NAND flash modulů včetně řadiče, to vše na devíti vrstvách, což se přesně vejde do specifikací požadovaného rozměru 15×11×1 mm. Předchozí maximum u microSD představovala kapacita 16 GB na kterou byla použita 50nm výrobní technologie. Mimo microSD Samsung také přichází s tzv. moviNAND flash pamětí určenou pro přímou montáž do různých mobilních zařízení. Ta je o něco vyšší (tlustější), má 1,4 mm, ale kapacitu 64 GB. I ona je vyrobena 40nm technologií a používá stejné moduly, jen vrstev je více, celých 17. Na šestnácti je šestnáct 32Gbitových NAND flash a na zbylém je pak usazen řadič. Samsung nabídne i kapacity 32, 16, 8 a 4 GB. Jejich velkovýroba se rozběhla ještě loni v prosinci, microSD začnou z výrobních linek Samsung sjíždět už příští měsíc.

Zdroj: DiIT

14.1.2010

SD Association oslavila 10 let

V lednu 2000 založily společnosti Panasonic, SanDisk a Toshiba SD Association, která měla bdít nad osudem paměťových SD karet a tak na letošním CES mohly oslavit deset let existence. Podívejme se na významné milníky, které dovedly SD karty až do dnešních dnů.

• 2000: 8MB a koncem roku 64MB SD
• 2001: 128 až 256MB SD
• 2002: 512MB SD
• 2003: miniSD
• 2004: 1GB SD
• 2005: microSD
• 2006: 4 až 32GB SDHC
• 2008: integrované SD
• 2009: 64GB až 2TB SDXC
• 2010: SDXC půjdou do prodeje

Zdroj: DiIT

17.12.2009

Toshiba vytvořila 64GB paměťový modul eMMC

Společnost Toshiba si připravila nový modul s kapacitou 64 GB, jenž splňuje specifikace JEDEC eMMC (Embedded MMC). Zařízení se skládá z celkem šestnácti 32Gb paměťových čipů typu NAND flash, které jsou vyráběny firemní 32nm technologií a samozřejmě je tu také řídicí čip. Jednotlivé 32Gb čipy jsou díky pokročilým technologiím pouze 30 mikrometrů tlusté. Celkový produkt splňuje standard JEDEC/MMCA v4.4 pro karty MultiMediaCard a stojí nyní nejvýše v řadě, která začíná s kapacitou na 2 GB. Vzorky 64GB Toshiba eMMC jsou již k dispozici a výroba ve velkém začne v prvním kvartále 2010.

Zdroj: Svethardware

4.12.2009

Micron uvádí světově první SSD s rozhraním SATA 6 Gbps

Společnost Micron přichází s novým RealSSD C300, což je světově první SSD, které využívá rozhraní SATA 6 Gbps. K dispozici budou kapacity 128 a 256 GB a co se týče přenosových rychlostí, pak čtení dosáhne až 355 MB/s a zápis 215 MB/s, takže implementace nového typu SATA má smysl. RealSSD C300 využívá paměti NAND flash typu MLC vyráběné 34nm procesem a podporuje standard ONFI 2.1, díky čemuž mají paměti se SATA 6 Gbps držet krok. Disky budou k dispozici ve zmíněných kapacitách a 1,8" a 2,5" velikostech. Momentálně jsou produkovány zkušební vzorky a komerčně bude dostupný někdy v prvním kvartálu přístího roku.

Zdroj: Svethardware

5.11.2009

Western Digital představil své první SAS disky

Zatímco třeba Hitachi a Seagate mají na trhu SAS (Serial Attached SCSI) disků své produkty prakticky odjakživa (totéž platí i pro klasické SCSI), Western Digital se poslední dobou držel jen spotřebitelských rozhraní PATA a SATA. To se nyní mění, firma představila své první SAS disky (s nimiž se navrací do SCSI světa). Určeny jsou pro 3,0 i 6,0Gbit/s SAS rozhraní, a to v kapacitách 147 a 300GB. Mají 2,5palcové tělíčko a ano, jde o SAS verzi disků VelociRaptor s 10 000 otáčkami ploten za minutu. Western Digital pro S25 udává 1,6 miliónů hodin střední dobu mezi poruchami, což je hodně slušné číslo. Neudává ale počet start/stop cyklů, ani není na webu uvedena délka záruční doby (předpokládáme minimálně 5 let jako u VelociRaptorů). Dále se chlubí "vysokou hodnotou" náhodných IO přístupů (přesné číslo ale neuvádí). V cenících hledejte disky s označením WD1460BKFG a WD3000BKFG, pochopitelně budete potřebovat SAS řadič, SAS není zpětně kompatibilní se SATA (SATA disky na SAS řadičích provozovat lze).

Zdroj: CD-R

4.11.2009

Tři čtvrtiny flash pamětí jsou od firem Samsung a Toshiba

Když už tady tak často píšeme o NAND flash pamětech v různých podobách, řekli jsme si, že by asi nebylo od věci se i podívat, jak jsou na tomto trhu vlastně rozdány karty a vhod nám při tom přišel přehled prodeje za třetí kvartál na serveru DRAMeXchange. Jak vidíte, tomuto průmyslu se celkem daří, oproti předchozímu kvartálu se na světě prodalo o více než 20 % NAND flash pamětí. Polepšili si všichni výrobci, ale největší profit z toho mají Samsung a Toshiba, kterým už patří bez mála tři čtvrtiny trhu, když oproti druhému kvartálu svůj podíl zvětšily právě jen tyto dvě firmy a přidal se k nim i Micron, který tak v tomto kvartále předběhl konkurenční Hynix s nárůstem produkce mezi kvartály o téměř 34 %.

Zdroj: CD-R

14.10.2009

SDHC SanDisk se čtyřbitovými flash buňkami

Americký SanDisk se už v únoru pochlubil MLC flash pamětí, kde se v jedné buňce ukrývají hodnoty čtyřech bitů a začala jí označovat jako X4. Původně sliboval výrobu ve velkém ještě v první polovině roku, ale asi se vyskytly nějaké problémy, patrně s X4 řadičem, který ještě v únoru neměli hotový. První SDHC a Memory Stick PRO Duo s těmito 64Gbitovými čipy vyráběnými u Toshiby 43nm technologií, se tak v jejich nabídce objevují až nyní, když začínají s prodejem 8 a 16GB kapacit. Co asi každého zajímá nejvíce u pamětí s více stavy, je spolehlivost, kde SanDisk slibuje její zachování v porovnání s předchozími MLC modely. Pravděpodobně to jsou vůbec první paměťové karty na světě, které používají MLC buňky s více než dvěma bity. Ceny se nám zjistit nepodařilo, ale měly by být už z principu této technologie oproti stejně velkým s „obyčejnými“ dvoubitovým MLC levnější.

Zdroj: CD-R

12.10.2009

TDK vyvíjí 320GB optický disk

Společnosti TDK se podařilo vyvinout prototyp optického disku, který pojme až 320 GB dat. Tolik dat se například vejde přibližně na šest dvouvrstvých Blu-ray disků. Průměr tohoto disku je standardních 12 cm a nese celkem 10 vrstev pro záznam dat. Každá z nich tedy pojme až 32 GB dat. Oproti 25 GB dat na vrstvu u Blu-ray disků to sice není mnoho, jenže v dnešní době nelze sehnat Blu-ray disk s více než dvěmi vrstvami. Čím více záznamových vrstev disk nese, tím je složitější z nich číst data, jelikož laser musí projít všemi vrstvami. Proto inženýři v TDK vytvořili disk vytvořený z mnohem čistějšího plastu, aby se tak laser dostal snadněji ke všem vrstvám. Tento disk pojme více dat, než v roce 2006 společností TDK představený 200GB optický disk, ale naopak méně, než 400GB disk od společnosti Pioneer, jenž byl představen minulý rok. Disk od Pioneeru nese 16 záznamových vrstev a jeho tloušťka je 1,1 mm. Všechny tyto disky ale spojuje jedna skutečnost, jejich výrobci neuveřejnili žádné plány o komerčním prodeji. Zatím je to tedy jen taková ukázka, kde se aktuálně nachází vývoj optických disků.

Zdroj: Svethardware

30.9.2009

Výroba PRAM se rozjela

Samsung nám sliboval rozjezd výroby PRAM pamětí už na červen, ale asi se něco zadrhlo a tak se korejské firmě výrobní linky produkující tohoto nástupce flash pamětí rozjíždí až nyní. Zatím je použita 60nm výrobní technologie, ale časem dojde i na menší rozměry a tak PRAM, která je sama o sobě podstatně menší než flash, dosáhne ještě větší miniaturizace a větší energetické výhodnosti. Samsung věří, že právě PRAM bude už brzy jeho hlavním artiklem, co se pamětí týče a je dobře možné, že první kousky těchto pamětí už někdo najde v mobilu, či jiném mobilním zařízení, již pod letošním stromečkem. Tento 512Mbitový PRAM modul je schopen smazat 64 kilo slov za 80 ms, což je 10× rychlejší než NOR flash paměť, v 5 MB segmentu může PRAM mazat a přepisovat data asi 7× rychleji než NOR flash. Oproti flash je pak navíc životnost PRAM takřka neomezená a energetická náročnost o 20 % nižší.

Zdroj: CD-R

22.9.2009

Seagate ukázal svůj první SATA 6 Gb/s disk

Ještě nedávno se výrobci pevných disků předháněli v nových úsporných modelech, nyní se pozornost obrací zpět k výkonu. Seagate představil svůj první pevný disk s podporou SATA nové generace s označením Barracuda XT. Rychlost klasických pevných disků pomalu přestává stačit a ty se tak stávají brzdou celou systému. Přesněji řečeno Achillovou patou je rychlost sběrnice, která obstarává přenos dat mezi základní deskou a samotným diskem. Z těchto důvodů byl vyvinut nástupce současného SATA 3.0 Gb/s, který zdvojnásobuje teoretickou propustnost řadiče. První deska s novým SATA čipem byla představena již v červnu společností Gigabyte. První modely využívající nové generace byly odhadovány na měsíc září, a jak vidno odhady nebyly daleko od pravdy. Nový disk od Seagate nabídne kapacitu 2TB, 7200 otáček a vyrovnávací paměť 64 MB. Současně používaných 32 MB prý pro odbavení dat nestačí. Každopádně prosazení na trhu s počítači je zatím velmi vzdálené. Valná většina výrobců desek zatím o novém SATA řadiči příliš nemluví, a pokud bude osazen, tak u high-endových modelů. Ostatně odhaduji, že cena prvních SATA 6 Gb/s disků také nebude nízká. Většina prognóz ohledně rozšíření této technologie počítá spíše s příštím rokem.

Zdroj: Svethardware

9.9.2009

Začínají se dodávat 334GB 2,5" plotny

Společnost Showa Denko z Japonska začala tento týden s dodávkami nových 2,5" ploten pro pevné disky, jež dosahují kapacity 334 GB a vyžívají již pátou generaci technologie PMR (Perpendicular Magnetic Recording). Očekávat tedy můžeme další zvýšení kapacity mobilních disků. K tomu však ještě Showa Denko oznámila, že se chystá představit 1,8" a 3,5" plotny s kapacitami 160 GB a 750 GB. Nebude to tedy asi trvat už moc dlouho a v obchodech se objeví až 3TB desktopové pevné disky.

Zdroj: Svethardware

12.8.2009

Intel s Micronem vyvinul NAND flash se 3 bity na buňku

Společnosti Intel a Micron oznámily, že úspěšně dokončily vývoj nových pamětí typu NAND flash, které využívají technologii dovolující uložení 3 bitů do jedné paměťové buňky (technologii Micron označuje jako 3bpc - 3 bits per cell). Ty budou využity v nových 32Gb MLC čipech, které za začnou vyrábět 34nm technologií a ještě tento rok se navíc mají začít tyto paměti vyrábět technologií pod 30 nm. Je to tedy významný milník ve vývoji pamětí NAND flash, jimž stále a nezadržitelně i tak stoupá hustota dat. Zmíněné čipy zabírají plochu pouze 126 mm2, a se svou kapacitou jsou tak ještě levnější na výrobu, což se nám jako zákazníkům musí zamlouvat. Ještě dříve v tomto roce ale firmy SanDisk a Toshiba představily 64Gb NAND flash paměti se 4 bity na buňku, avšak zatím k jejich výrobě používají 43nm technologii, takže Intel s Micronem mají trošku navrch ve výrobní technologii. Není ale jasné, zda mají také navrch co se týče výrobních nákladů Micron momentálně vyrábí vzorky nových 32Gb čipů a s masovou produkcí má začít ke konci tohoto roku. A jak se vyjádřil Brian Shirley, viceprezident Micronu, chystají se na nás také paměti vyráběné technologií 2xnm, již firma blíže představí také ještě v tomto roce.

Zdroj: Svethardware

6.8.2009

Hitachi má první 2TB disk se 7200 RPM

Společnost Hitachi oficiálně představila světově první 3,5“ 2TB disk Deskstar 7K2000, který má 7200 otáček. Ostatní zatím uvedené 2TB disky mají nižší otáčky. Disk má rozhraní SATA 3 Gbps, vyrovnávací pamět o kapacitě 32 MB a obsahuje pět ploten. Disk používá technologii Hitachi Voltage Efficiency Regulator (HiVERT) pro úsporu energie. Hitachi také uvedlo novou sérii pevných disků Deskstar 7K1000.C, které mají kapacitu od 160 GB do 1 TB a 7200 otáček. Jejich plotny dosahují kapacit až 500 GB. Deskstar 7K2000 je již dodáván do obchodů za cenu okolo 6000 Kč ($329), u nás očekávejme cenu vyšší.

Zdroj: Svethardware

27.7.2009

WD představuje 1TB 2,5palcový disk

Společnost Western Digital představila světově první 2,5palcový disk o kapacitě 1 TB. Zařadí se do série Scorpio Blue společně s druhým představeným diskem, který má kapacitu 750 GB. Oba disky mají rozhraní SATA 3 Gbps. 1TB disk obsahuje 3 plotny, každá o kapacitě 333 GB. Menší rozdíl je v jeho rozměrech. Typická tloušťka 2,5palcového disku je 9,5 mm, u disku WD to je ale 12,5 mm. Disky se již začaly dodávat, cena 1TB disku bude přibližně 4500 Kč ($249) a cena 750GB disku 3400 Kč ($189). Můžeme ale očekávat, že v Evropě budou tyto ceny vyšší. Časem se také objeví jako externí disky My Passport.

Zdroj: Svethardware

22.7.2009

34nm SSD od Intelu napomohou k výrazným snížením cen

Společnost Intel právě přechází na výrobu SSD, které využívají 34nm čipy NAND Flash. Nyní Intel vydal vlastní prohlášení, v němž se zmiňuje také o tom, že nové disky pomohou ke snížení cen SSD až o 60 procent, což je velmi zajímavý posun. Jedná se zatím o řadu Intel X25-M s rozhraním SATA, které bude k dispozici v 320GB variantě a už se dle informací Intelu dodávají menší 80 a 160GB verze. Oproti předchozím verzím s 50nm čipy mají nové disky nabídnou nižší latence a také rychlejší náhodný zápis (IOPS), což je v případě použití jako systémový disk velmi důležitá vlastnost. V číslech je to 6600 4kB zápisů IOPS a 35000 čtení. Cena v tisícikusových sériích u 80GB SSD činí 225 USD, což je o 60 procent méně a 160GB verze stojí 440 USD. Chystají se také nová SSD řad X25-E a X18-M (1,8"), jež přijdou zanedlouho. Intel tak plánuje uvést aktualizovaný firmware umožňující funkci Trim ve Windows 7 a rovněž nástroj, který uživatelům umožní optimalizovat výkon jejich SSD disku v OS Windows XP a Vista.

Zdroj: Svethardware

16.7.2009

Seagate začal s prodejem nejvyšších serverových disků

Cheetah 15K.7 se jmenuje v současnosti nejvýkonnější pevný disk Seagate a tento 3,5 palcový HDD s kapacitou až 600 GB se právě dostává do prodeje. Je to vůbec první disk s 15 000 otáčkami za minutu, který dosahuje zmiňovaných 600 GB při vynikající střední době mezi poruchami (MTBF) 1,6 miliónu hodin. Seagate jej bude nabízet s rozhraním SAS s 6 Gbit/s a FC s rychlostí 4 Gbit/s. Pro obě rozhraní budou k dispozici ještě disky s kapacitou 300 a 450 GB.

Zdroj: CD-R

29.6.2009

Samsung a Numonyx společně ve vývojí phase change pamětí

Světový gigant na poli pamětí, korejský Samsung, a firma Numonyx (založená loni společnostmi Intel Corporation, STMicroelectronics a Francisco Partners) nyní spojují síly v rámci týmu, který bude mít na starosti vývoj a specifikace nastupující technologie Phase Change Memory (PCRAM). Připomeňme, že tyto nevolatilní paměti slibují výrazné navýšení rychlosti i životnosti oproti stávajícím flash pamětem typu NAND i NOR. Obě firmy vyvinou společně základy hardwarové i softwarové kompatibility PCRAM aby v budoucnu ukrátily návrhy designu a doby vývoje finálních produktů. Práce zahrnou mobilní, embedded i další aplikace, které umožní rychlé prosazení PCRAM v daných segmentech trhu. Samsung očekává, že z PCRAM se stane významná součást jeho paměťového portfolia. Vývoj má být dokončen ještě v tomto roce s tím, že první čipy/zařízení se objeví již příští rok. Doslova před pár dny Samsung zahájil sériovou výrobu 512Mbitových PCRAM čipů.

Zdroj: CD-R

16.6.2009

WD a nové SiliconDrive III SSD

Společnost Western Digital dnes oznámila své SSD disky, které jsou výsledkem akvizice SiliconSystems za 65 milionů dolarů. Novinka nese název Silicon Drive III a nabízí funkce jako PowerArmor či SiSMART, velikostí se jedná o 1,8“ i 2,5“ disky. Využít můžete konektivitu SATA i PATA a rychlost čtení u SATA modelů je až 100 MB/s a zápisu 80 MB/s. PATA verze pak nabídnou rychlosti 85 MB/s a 60 MB/s. Menší 1,8“ verze jsou dostupné v kapacitách 30 GB a 60 GB, SSD velikosti 2,5“ si můžete pořídit od 30 GB do 120 GB. Záruka má být pětiletá, ale o ceně se společnost nezmínila.

Zdroj: Svethardware

28.5.2009

Specifikace SATA 3.0 konečně schváleny

Serial ATA International Organization (SATA-IO) vypustila do světa zprávu, že třetí verze specifikací Serial ATA byly konečně schváleny. Kromě zdvojnásobení rychlosti oproti SATA 3 Gb/s se dočkáme také nových technologií pro zvýšení efektivity přenosů a snížení spotřeby. Maximální rychlost přenosu tedy dle specifikací je 6 Gb/s a pak je tu nová verze Native Command Queuing (NCQ) pro zlepšení výkonu při použití audio/video aplikací a zlepšená správa napájení. Specifikace SATA 3.0 jinak odpovídají standardu INCITS ATA8-ACS. SATA 3.0 se také využijí v drobné elektronice využívající 1,8" disky, pro což se využije malý konektor LIF (Low Insertion Force). Zajištěna je samozřejmě zpětná kompatibilita s předchozími verzemi.

Zdroj: Svethardware

26.5.2009

Verbatim letos slaví čtyřicítku

Vše začalo v roce 1969, kdy si Anderson uvědomil tržní potenciál počítačových úložných nosičů, a založil proto firmu, kterou pojmenoval Information Terminals Corporation (ITC). Při výrobě svých prvních produktů firma nejprve vkládala vlastní záznamové pásky do kazetových pouzder, později začala vyvíjet vlastní magnetofonové kazety s polykarbonátovým pouzdrem. V roce 1973 vylepšili inženýři z ITC první 8palcový floppy disk firmy IBM, který vložili do pouzdra chránícího před nečistotami či mechanickým poškozením. Společnost začínala v garáži, již v roce 1976 však postavila první továrnu na výrobu médií. Již pod značkou „Verbatim“ – latinsky „doslova“ – byl tento floppy disk uveden na trh, později se vyráběl i v 5,25-palcovém formátu. V roce 1976, kdy společnost změnila název na Verbatim. Společnost se postupně přesunula k magneto-optickým úložným médiím a rozšřízeno bylo portfolio I o USB klíče, flash karty, SSD disky a počítačové příslušenství. S cílem expandovat na japonský trh vstoupil do společného podniku s Mitsubishi Kasei.

Zdroj: Svethardware

21.5.2009

Hitachi GST kupuje továrnu v Sarawaku od Western Digital

Společnosti Hitachi Global Storage Technologies a Western Digital se dohodly na odkoupení továrny WD v Malajském Sarawaku. Tato zpráva přichází tři roky poté, co tuto továrnu WD koupilo od firmy Komag a je to výsledkem rozhodnutí této společnosti ušetřit. WD již v prosinci oznámilo záměr zredukovat svou výrobní základnu a tato akce se tak stala jedním z připravovaných kroků. Ve zmíněné továrně přitom WD vyrábělo hliníkový materiál pro své pevné disky a nyní se tato výroba přesouvá do továrny v Johoru, taktéž v Malajsii. Zaměstnanci prodané továrny přitom přejdou pod křídla Hitachi GST a celá akce se má dle předpokladů zakončit ještě v tomto čtvrtletí. A co se týče detailů o prodeji, ty nebyly zveřejněny, ale před třemi lety Komag svou továrnu prodal za cca 1 miliardu USD.

Zdroj: Svethardware

13.5.2009 15:33

Seagate Technology propustí 1 100 zaměstnanců

Výrobce harddisků Seagate Technology (STX) oznámil, že sníží počet zaměstnanců o 1 100 v rámci restrukturalizačního plánu, zaměřeného na snížení nákladů. Jedná se o 2,5 % z celkové pracovní síly společnosti ve světě. Náklady na propuštění by měly dosáhnout okolo 72 mln. USD a zrušení míst by mělo ročně ušetřit 125 mln. USD. Akcie STX klesají na 7,19 USD (-2,04 %).

Zdroj: Akcie

5.5.2009

Lepší nástupce současných flash pamětí už v červnu

Firma Samsung oznámila, že začne se sériovou výrobou PRAM pamětí v červnu tohoto roku a půjde o 512MB moduly. PRAM je typ paměti, která pro záznam dat používá změnu fáze formou změny stavu materiálu z krystalické na amorfní vlivem tepla, tedy je to něco podobného, co známe z CD-RW a DVD±RW médií. Tento druh pamětí kombinuje výhody NAND a NOR technologií, což ve výsledku dává až 30násobnou rychlost oproti flash NAND a také by měly mít desetkrát delší životnost. Samsung začne s výrobou na 200mm křemíkových deskách s využitím 65nm technologie. První zprávy o PRAM se objevily už v roce 2005, v něm také Samsung vyrobil první pilotní kousky 256MB modulů.

Zdroj: CD-R

30.4.2009

Toshiba a Fujitsu dokončují svou dohodou o výrobě HDD

Společnosti Fujitsu a Toshiba se již v únoru dohodly na tom, že výroba disků Fujitsu se přesune pod křídla druhé firmy. Nyní byly oznámeny finální podrobnosti o této jejich akci, jež má být zakončena do prvního července. V tu dobu vznikne nová společnost s názvem Toshiba Storage Device Corporation (TSDC) a v ní získá Toshiba za asi 246 miliónů USD více než 80procentní podíl, zatímco zbytek poputuje k Fujitsu. Toshiba si tak chce posílit pozici na trhu s malými pevnými disky pro servery a úložné systémy, kde momentálně vede právě Fujitsu. Navíc to dovolí Toshibě expandovat v oblasti SSD, a to rovněž pro podnikové účely a servery.

Zdroj: Svethardware

28.4.2009

Toshiba uvede světově první 32nm NAND flash

Společnost Toshiba se nechala slyšet, že uvede na svět vůbec první paměťový čip typu NAND flash, jenž je vyráběn 32nm procesem. Jedná se o čipy s kapacitou 32 Gb, ale i modely s poloviční kapacitou pro běžné použití. Obě verze budou od června k dispozici v Japonsku v tamějších produktech. Nejdříve se nové 32Gb čipy využijí v paměťových kartách a USB discích a pak budou rozšířeny i do jiných zařízení jako základní paměť. Do této doby Toshiba používala především 43nm proces, ovšem pokročilejší způsob výroby jí zvětší výtěžnost nehledě na dopady na samotné produkty. Produkce 32Gb verzí tedy začne již cca za měsíc, avšak na 16Gb si budou muset zákazníci počkat do posledního čtvrtletí tohoto roku. A co se týče místa výroby, jedná se o továrnu v japonském Yokkaichi.

Zdroj: Svethardware

23.4.2009

Seagate uvedl Barracudy LP s otáčkami 5900 RPM

Společnost Seagate se rozhodla nám přinést novou řadu pevných disků označenou Barracuda LP. Jejich plotny se budou otáčet poněkud nezvyklou rychlostí 5900 otáček za minutu, čímž se tak trochu přiblíží k modelům Western Digital Caviar Green. Barracuda LP tedy nebudou zaměřeny na výkon, ale spíše na kapacitu, protože poskytnou 1 TB, 1,5 TB, či rovnou 2 TB úložného prostoru. Všechny modely využijí 500GB plotny, 32MB vyrovnávací paměť a nabídnou spotřebu pouze 3 W v klidu a 5,6 W v zátěži. Disky také mají být tiché s pouze 19 dB v klidu a 20 dB při seeku, což je i o 8 dB méně než mají běžné 7200RPM disky. Seagate bude prodávat své 1 TB, 1,5 TB a 2 TB Barracuda LP za 118 USD, 156 USD a 358 USD. Dvouterabajtové verze se tedy patřičně prodraží.

Zdroj: Svethardware

20.4.2009

LaCie uvádí 8TB RAID disk

Společnost LaCie přidá do své nabídky osmiterabajtový disk 4big Quadra RAID, jenž přijde v boxu o rozměrech 222 x 180 x 175 mm. Ten má dle vyjádření firmy na svědomí Neil Poulton. K dispozici budou rozhraní USB 2.0, FireWire 400/800 a také eSATA, takže jde o kompletní výbavu, pokud nepočítáme síťová rozhraní, jež by z disku stvořili zařízení NAS. LaCie bude tyto modely dodávat také v balení po dvou, či po čtyřech, takže se mohou zákazníci těšit až na 32TB úložný prostor, kam se již leccos vejde. Externí disky budou k dispozici příští měsíc za cenu od 2000 USD bez daně.

Zdroj: Svethardware

10.4.2009

Pioneer a Sharp budou společně vyrábět mechaniky Blu-ray

Společnosti Pioneer a Sharp dnes oznámily, že podepsaly dohodu, dle níž budou společnými silami vyrábět mechaniky Blu-ray. Firmy si od toho slibují, že si tím posílí pozici na trhu a zefektivní svou výrobu. To je důležité zvláště když si uvědomíme, že trh s Blu-ray disky a mechanikami čeká v blízké budoucnosti významný růst. Příslušné divize obou firem budou přesunuty pod křídla nového podniku se společnou majetkovou účastí, jenž započne provoz od prvního října tohoto roku, nebo alespoň je to tak plánováno. Podnik se zaměří na vývoj, design, výrobu i prodej mechanik, rekordérů a přehrávačů Blu-ray. Společnosti si však budou ještě upřesňovat detaily, s čímž by měly skončit do 25. června.

Zdroj: Svethardware

9.4.2009

Seagate představil disky SV35.5 pro nepřetržitý provoz

Společnost Seagate, světově největší výrobce pevných disků, představil svou novou sérii modelů SV35.5, které jsou určeny pro nepřetržitý provoz, a tak se hodí třeba pro účely kamerových systémů, apod. SV35.5 by tak měly nabídnout sekvenční přenosy až 140 MB/s (výkon pro až 47 video streamů v rozlišení 704 x 576), zabudovanou funkci pro korekci chyb, nízké nároky na spotřebu při roztáčení ploten a také tichý provoz. Zakoupit je bude možné s kapacitami od 250 GB po 1 TB a mezi další vlastnosti patří otáčky 7200 RPM, rozhraní SATA 300 či spotřeba v klidu 5 Wattů a od kapacity 500 GB to je 7 Wattů. Co se týče hlučnosti, ta je u 250GB modelů 23 dB a u 500GB a 1TB modelů se zvedne na 25 dB. Stejně tak se liší velikost vyrovnávací paměti, jež je postupně u 250GB, 500GB a 1TB modelů 8 MB, 16 MB a 32 MB. Záruku na disky řady SV35.5 Seagate poskytuje rozšířenou pětiletou.

Zdroj: Svethardware

2.4.2009

Super Talent vyvijí 2TB PCIe RAID SSD s velkou propustností

Úložná zařízení SSD jsou dnes velkým tématem, ale pro běžného uživatele zatím nejsou tolik zajímavé kvůli vysoké ceně. Super Talent nám ale nyní nastínil, co bychom mohli již sami za několik den mít, pokud půjde vývoj stejně překotným tempem. Podobné zařízení představila také společnost OCZ v podobě Z Drive. Super Talent Technology totiž oznámila svůj nový RAIDDrive, jenž je dle specifikací s to dramaticky změnit pohled na kapacity i rychlosti SSD. Zařízení je podobně jako Z Drive určeno do slotu PCIe 2.0 x8 a obsahovat může až 2 TB NAND Flash pamětí typu SLC, nebo MLC. Kromě toho obsahuje také moduly DRAM a je kvůli nim také vybaveno bateriemi pro případ selhání napájení. Sekvenční rychlosti čtení dle specifikací mají dosáhnout až 1,2 GB/s a zápisu ještě o 100 MB/s více. Více informací o výkonu zatím ale není a bylo slíbeno, že budou zveřejněny v červnu. Představí se také celkem tři verze - RAIDDrive ES pro náročné servery pracující s databázemi apod., pak RAIDDrive WS pro pracovní stanice a nakonec RAIDDrive GS jako herní série.

Zdroj: Svethardware

10.3.2009

Seagate a AMD spolupracují na SATA 6 Gbps

Společnosti Seagate a AMD dohromady demonstrovaly na Everything Channel Xchange Conference v New Orleans další generaci rozhraní Serial ATA s rychlostí 6 Gbps. Byla to vůbec první veřejná předváděcí akce. SATA 6 Gbps se plánuje pro naše počítače již nějakou dobu a jeho úkolem je pokračovat v linii nastolené verzemi SATA 1,5 Gbps a SATA 3 Gbps (nebo také SATA 150 a SATA 300). Přechod na novou verzi jistě usnadní fakt, že se budou moci využít stejné kabely i konektory a zachová se zpětná kompatibilita. Nová verze rozhraní také nemá pouze zvýšit svou přenosovou rychlost, ale přinést i vylepšení pro Native Command Queuing, tedy inteligentní řazení operací diskup pro zvýšení výkonu. A co se týče samotné demonstrace, byly využity dva pevné disky Seagate - Barracuda 7200.12 SATA 300 a pak prototyp Barracudy s rozhraním SATA 600. Rozhraní SATA 6 Gb/s bylo vyvinuto organizací SATA-IO por specifikacemi Serial ATA Revision 3.0. Doufejme, že se ale ujmou správná označení a že se tentokrát neustálí také špatný název SATA 3 (či SATA III).

Zdroj: Svethardware

27.1.2009

2TB pevné disky WD se dostávají na trh

Společnost Western Digital začala na trh dodávat své nejnovější pevné disky s kapacitou 2 TB. To jsou tak největší desktopové modely, které lze dnes koupit, avšak zatím se objevily pouze v Austrálii, kde je nabízí internetový obchod Mwave.com.au za 378 AUD (251 USD). Přesně jde dle X-bit labs o model WD20EADS s 32 MB cache, rozhraním SATA 300 a 7200 RPM. Disky však patří do série WD Caviar Green, a tak se bude rychlost otáčení pohybovat spíše mezi 5400 a 7200 RPM. Seagate také nedávno představil nové disky s 500GB plotnami, takže by již zanedlouho mohl také představit vlastní 2TB model. I když nyní má tato firma spíše jiné problémy k řešení spřažené s vadným firmware.

Zdroj: Svethardware

23.1.2009

Seagate mění svůj názor na SSD

Zařízení SSD, která jsou oproti klasickým pevným diskům s ohledem na své stáří batolata, již pomalu začínají útočit na další dosavadní výhodu pevných disků - datovou kapacitu. Nyní byl sice oznámen 2TB model HDD, ale nejspíš nebude trvat dlouho a SSD doženou i ten. Na druhou stranu, z hlediska ceny se HDD ještě nemají o co bát. Seagate byl vždy skeptický vůči SSD a zdůrazňoval výhody HDD, což je pochopitelné, když se jedná o největšího světového výrobce pevných disků. Nyní však obrací a říká, že pro jeho roadmapy (a tedy budoucnost) jsou SSD velmi důležité. Robert Whitmore, COO Seagatu, přímo řekl, že se jeho firma chystá později v tomto roce vydat SSD produkt pro podniky a do budoucna hodlá do SSD investovat tak, aby se v tomto oboru držela na špici. Za tím jistě stojí také nedávná změna CEO firmy, kdy odešel William Watkins a přišel Stephen J. Luczo. Kromě toho Seagate přišel s finančními výsledky za druhý kvartál fiskálního roku 2009, jenž skončil 2. ledna. Podle údajů firma dodala 37 miliónů disků, dosáhla tržeb ve výši 2,3 miliardy a vykázala čistou ztrátu 496 miliónů (1,02 USD za akcii). Za ztrátou se ale skrývají také výdaje za akvizice, amortizace, restrukturalizaci, atp.

Zdroj: Svethardware

14.1.2009

SD Card Association vyvíjí nový standard paměťových karet SD a SDXC

SD Card Association, jejímž je společnost Panasonic zakládajícím členem, ohlásila novou generaci paměťových karet SD – SDXC (zkratka pro SD eXtended Capacity), který představuje nový standard pro ukládání dat. Kapacita těchto karet se bude pohybovat od 32 GB do 2TB. Rychlosti čtení a zápisu jsou 300MB/sekundu.Samozřejmostí bude zpětná kompatibilita, kdy čtečka karet SDXC přečte běžné SD karty. Již v blízké době společnost Panasonic plánuje uvést první kartu této specifikace, jejíž kapacita bude 64 GB. Bližší informace o dostupnosti a ceně karet budou zveřejněny taktéž brzy.

Zdroj: Svethardware

31.12.2008

Seagate navyšuje hustotu záznamu na 500 GB na 3,5" plotnu

Společnost Seagate jako vedoucí světový výrobce HDD nyní potvrzuje svou pozici tím, že zvyšuje hustotu záznamu u svých 3,5" disků na 500 GB na jednu plotnu. Díky tomu se již brzy dočkáme jednoplotnových 500 GB modelů, jež již byly předběžně, avšak ne oficiálně oznámeny. Jedná se o Seagate Barracuda ST3500410AS z nové série 7200.12. Tyto disky mají mít standardní otáčky 7200 RPM a rovněž standardní vyrovnávací paměť 16 MB i rozhraní SATA 300. A rozhodně nemusí zůstat u nich, protože 500GB plotny se dobře sčítají do výsledných kapacit 1 TB, 1,5 TB (momentálně největší 3,5" model od Seagate) a pak proč ne rovnou 2 TB. Každopádně nejdříve mají přijít 500GB disky s cenou pod 50 Euro.

Zdroj: Svethardware

19.12.2008

Micron a Sun se spojují ve snaze prodloužit životnost pamětí NAND Flash

Jedním z problémů pamětí NAND Flash dneška je omezený počet zapisovacích cyklů, což se řeší například systémem "wear levelling", tedy rovnoměrným využitím všech dostupných buněk. Společnosti Sun Microsystems a Micron Technology však nyní spojují síly, aby zvýšily životnost SLC (Single-Level Cell) buněk u NAND Flash pamětí. To prozatím vyústilo v buňky schopné dosáhnout celkem jednoho miliónu zapisovacích cyklů, což je zatím nejvíc ze všech typů NAND Flash. Micron prozatím produkuje vzorky těchto paměťových čipů s kapacitou 32 Gb, přičemž výroba ve velkém je plánována již na první kvartál příštího roku. A kromě toho se brzy v příštím roce představí také nové SLC i MLC NAND Flash vyráběné Micronem pomocí 34nm procesu.

Zdroj: Svethardware

25.11.2008

Intel a Micron začínají masovou produkci 34nm NAND flash

Společnosti Intel Corporation a Micron Technology oznámily, že společně začaly s výrobou NAND flash pamětí pomocí 34nm procesu. Jedná se o 32Gb MLC (Multi-Level Cell) čipy vyvinuté a vyráběné IM Flash Technologies, což je firma vlastněná právě Intelem a Micronem. Na trhu se tak objevují první 3Gb NAND flash pasující do 48pinového TSOP pouzdra. Intel a Micron tak předběhli svůj plán a očekávají, že jejich továrna v Lehi ke konci roku bude 50 procent svých produktů vyrábět právě 34nm procesem. Tyto čipy budou tvořeny na 300mm waferech a jeden z nich zabere plochu pouze 172 mm2. Využijí se tak především pro digitální fotoaparáty, hudební přehrávače a digitální kamery. Navíc se zcela jistě uplatní také v SSD discích.

Zdroj: Svethardware

11.11.2008

LaCie Internet Space – internetový disk

LaCie, společnost zabývající se výrobou pevných disků, přijde na trh s novým síťovým pevným diskem. Ke svým datům budete tak mít přístup odkudkoliv pomocí internetu. Internet Space se bude nabízet ve dvou kapacitách, 500 GB a 1 TB. Disk se jednoduše připojí do routeru pomocí ethernetového kabelu. Zařízení také obsahuje USB pro snadné připojení dalších periferií. Přístup k vlastním datům se může realizovat pomocí internetových stránek společnosti. Zde si zřídíte účet a můžete disk využívat odkud se vám zlíbí. Připojení k disku je pochopitelně šifrované a zde se jedná o software od společnosti HipServ. Disk LaCie Internet Space má rozměry 117 x 193 x 45 mm. Cena za verzi o velikosti 1 TB by se měla pohybovat okolo 180 liber.

Zdroj: Svethardware

10.11.2008

Seagate se rozhodl investovat 100 miliónů USD do SSD

Zařízení Solid State Drive jsou dnešním fenoménem, jehož nástup trvá již nějakou dobu, ale stále se tyto disky potýkají s mnoha problémy. Vypadá to ale, že je i tak čeká světlá budoucnost, zvláště když se do této oblasti zapojuje stále více firem. Nyní je to největší výrobce pevných disků na světě, jímž není nikdo jiný než Seagate. Jeho CEO, pan William Watkins, prozradil, že by velmi rád viděl v nabídce jeho firmy SSD zařízení, a proto bylo rozhodnuto o investici cca 100 miliónů USD. Je si ale vědom také problémů, které jsou s tímto hardwarem spojeny. Dále W. Watkins podotkl, že nyní Seagate prodává více úložných zařízení s větší kapacitou do domácností než do firemního sektoru, což nebývalo pravidlem. Domácnosti jsou zavaleny filmy s vysokým rozlišením i fotografiemi a navíc prý nikdo nechce si na disku "uklízet". Prostě až dojde kapacita, tak se koupí další disk a křečkuje se dál, za což nás jako zákazníky firma Seagate dle jejího CEO miluje.

Zdroj: Svethardware

2.10.2008

Western Digital možná získá od Fujitsu divizi pro výrobu pevných disků

Společnosti Fujitsu a Western Digital momentálně vyjednávají o odkoupení divize výroby pevných disků Fujitsu, která by společnosti WD zajistila výrazné posílení na trhu s mobilními disky. Pokud se obě strany dohodnou, vše by se mělo stihnout do konce tohoto roku. Western Digital by tak měl získat továrny Fujitsu v Japonsku, na Filipínách a v Thajsku, což jej má přijít na cca 660 až 940 miliónů USD. Co se týče rozložení sil na trhu s mobilními pevnými disky, zde WD zaujímal v roce 2007 celkem 22,5 procent, zatímco Fujitsu 7,1 procent. Avšak ani kombinace obou podílů nebude stačit na Seagate, největšího výrobce HDD na světě, jenž si pro sebe ukousl 35 procent, ale už to není takový rozdíl.

Zdroj: Svethardware

10.9.2008

Toshiba představuje 1,8“ disk s kapacitou 240GB

Toshiba do svého repertoáru pevných disků představila další tři kousky. Jedná se o disky, jejichž velikost je 1,8“ a zaujmout mají svou kapacitou. První model dokáže uchovat 80GB, na druhý uložíte 120 GB a třetí dokonce 240 GB. Nevýhodou je absence SATA rozhraní, disk se totiž připojuje starším PATA rozhraním a plotny se otáčí rychlostí 4200 otáček za minutu. Toshiba však slibuje nový design a firmware, což má zvýšit spolehlivost. Velikost vyrovnávací paměti je 8 MB a průměrný seek time je 15 ms. Hmotnost 80GB a 120GB modelu je 48 g a největší bratříček váží o 11 g více. Disky s podporou kolmého záznamu dat mají na trh přijít v blízké době, cena u nás není zatím známa.

Zdroj: Svethardware

3.9.2008

Sony přiznává - Blu-ray je asi poslední formát optických disků

Zástupce společnosti Sony řekl v průběhu interview, že Blu-ray bude pravděpodobně posledním a konečným formátem optických disků. To však neznamená, že Blu-ray brzo vymizí, spíše by mělo v nových podobách přežívat ještě po řadu let. Taka Miyama svůj postoj zdůvodnil faktem, že jednoduše není k dispozici vhodnejší laser, který by dovolil vytvořit podstatně lepší technologii, alespoň co se týče klasické podoby optických disků. Nyní média Blu-ray nabízí kapacitu až 50 GB, což pohodlně stačí na filmy v plném rozlišení 1920 x 1080, ale vývoj zastavit nelze, což bude klást další nároky na kapacitu. Například je zde stereoskopické 3D a připravuje se také Super Hi-Vision video technologie s rozlišením až 7680 x 4320 a bitrate až 600 Mb/s (1x Blu-ray - 36 Mb/s). Blu-ray disky se však stále vyvíjí, na čemž pracuje například Pioneer a TDK. Na světě jsou již prototypy s kapacitou 400 GB, které by měly tento formát podržet na trhu ještě nějakou dobu.

Zdroj: Svethardware

20.8.2008

Serial ATA navýší přenosovou rychlost na 6 Gb/s

Organizace SATA-IO pracuje na vylepšení rozhraní Serial ATA, které má zdvojnásobit maximální přenosové rychlosti mezi SATA kontrolerem pevným diskem až na 600 MB/s. To se může zdát zatím jako přehnaný luxus, ale když si uvědomíme, že již třeba Intel brzy zařadí do nabídky SATA SSD s maximální rychlostí čtení 240 MB/s a Micron je ještě o 10 MB/s dále, nejsme daleko od limitu dnešního SATA 3 Gb/s. Nová verze rozhraní si má dle Knuta Grimsruda, prezidenta SATA-IO, ponechat zpětnou kompatibilitu (včetně existujících konektorů a kabelů), což má zajistit lehký přechod na nový standard. Tato organizace již dala svým partnerům a členům k dispozici specifikace fyzické vrstvy rozhraní, které bude plně popsáno jako SATA Revision 3.0. Firmy tedy již mohou začít práce na novém hardwaru, zatímco se plné specifikace ještě dokončují a jejich finální verze přijde ještě v tomto roce. A prvního praktického předvedení se toto rozhraní dočká ještě na IDF, které probíhá v těchto dnech.

Zdroj: Svethardware

28.7.2008

Western Digital získal HDC vývojový tým firmy ST Microelectronics

Společnost Western Digital se evidentně snaží být firmou, která má co největší kapacitu pro vývoj a výrobu pevných disků. Nedávno totiž WD získal HDC (Hard Drive Controller) vývojový tým od ST Microelectronics, včetně jeho duševního vlastnictví a nástrojů pro vývoj. Vývoj HDC byl ponechán na partnerech již nějakých osm let a nyní se tedy vrací do firmy, jak se vyjádřil John F. Coyne, prezident a CEO firmy Western Digital. Coyne se dle vlastních slov zaměří na vylepšení efektivity komunikace přes disková rozhraní a výhoda vlastního HDC vývoje se má také podepsat na rychlosti uvádění nových modelů pevných disků na trh.

Zdroj: Svethardware

11.7.2008

Seagate představil první 1,5TB disk

Je tomu přibližně rok, co se na trhu objevily první pevné disky s kapacitou 1 TB, konkrétně Hitachi Deskstar 7K1000. Hitachi několik dní nazpět uvedlo druhou generaci disků s touto kapacitou, jež disponují vyšší hustotou zápisu, méně plotnami a nižší spotřebou. Prvenství na metě 1,5 TB si ale nyní pro sebe uzmul Seagate. Nový model má název Barracuda 7200.11 1.5TB a jeho 4 plotny se točí klasickou rychlostí 7200 ot/min. Velikost cache je 32 MB, stejně jako u 1TB předchůdce. Seagate hrdě prohlašuje, že se jedná o největší pokrok v kapacitě pevných disků za posledních 50 let. Vzhledem k tomu že řeč je o absolutním, nikoliv procentuálním nárůstu, tak nejde o nikterak překvapivou informaci. Zajímavějším údajem je kapacita na plotnu, která díky zdokonalené technologii kolmého zápisu mohla být zvýšena na 375 GB, což slibuje excelentní výsledky zejména v rychlosti kontinuálního čtení. Kromě tohoto 3,5“ modelu Seagate ohlásil dvě nové řady mobilních 2,5“ disků: Momentus 5400.6 a Momentus 7200.4. První jmenovaný bude mít rychlost otáčení ploten 5400 ot/min, 8 MB cache a kapacitu 120 až 500 GB, druhý pak 7200 ot/min, 16 MB cache a pojme 250 až 500 GB dat. Zatímco desktopový rekordman se dostane do prodeje v průběhu srpna, nové mobilní disky jsou plánovány až na čtvrtý kvartál letošního roku.

Zdroj: Svethardware

7.7.2008

Toshiba uvádí nový externí pevný disk s čidlem volného pádu a čtečkou otisků

Společnost Toshiba Computer Systems Division zařazuje do své nabídky nový 200GB pevný externí disk SecuRed o velikosti 2,5 palců. Ten se připojuje přes rozhraní USB 2.0 a je vybaven čidlem volného pádu, voděodolným krytem a čtečkou otisků prstů, takže kromě fyzické odolnosti také chrání data proti zcizení pomocí hesla a šifrování. Čidlo dokáže rozpoznat volný pád a také nárazy nebo otřesy z jakéhokoliv směru. V takovém případě se hlavičky oddálí od povrchu ploten, čímž zabrání kontaktu s nimi a ochrání data. Pro další ochranu dat je pak použita šifra AES-256 a snadné použití disku zajišťuje operační systém Nomad pro přenosná zařízení a pro zálohování je zde software Redemption Back-Up Software V2. Rozměry zařízení jsou pak 130 x 85 x 19 a cena včetně DPH 4510 Kč.

Zdroj: Svethardware

30.6.2008

Panasonic představuje první Blu-ray média s 6x rychlostí zápisu

Společnost Panasonic patřící do koncernu Matsushita Electric Industrial se pochlubila prvním diskem formátu Blu-ray (BD-R) s šestinásobnou rychlostí zápisu. Disky v kapacitách 25 a 50 GB mají být na japonský trh uvedeny ještě letos v červenci. Panasonic si nárokuje prvenství také na jednorychlostní dvouvrstvý disk BD-RE, se kterým přišla v roce 2004. Rok 2006 uviděl nové dvourychlostní BD-R/RE a o rok později přišly čtyřrychlostní BD-R. Nejnovější šestirychlostní média nabízí max. přenosovou rychlost 216 Mb za sekundu, což je asi o 20 procent více než u 16x DVD-R. Panasonic se také zmínil o nové technologii pro vyvážení disku a také o preciznějším provedení záznamové vrstvy, díky čemuž má laserový paprsek snadnější práci při zaostření. Disky také mají vrstvu Pro Hard Coating pro lepší odolnost proti poškrábání. Na český trh se dostanou ke konci tohoto roku za cenu, která ještě není známa.

Zdroj: Svethardware

9.5.2008

Data experimentu z pevného disku Seagate havarované Columbie zachráněna

Zajímavá zpráva se objevila ohledně havárie raketoplánu Columbia, která se stala již v roce 2003. Mise raketoplánu zahrnovala také eperiment CVX-2 (Critical Viscosity of Xenon), který studoval viskozitu plynu xenon ve velmi nízké gravitaci a jeho výsledky byly uloženy na 400MB pevném disku Seagate. Jak však víme, Columbia se při návratu do atmosféry rozpadla a její ohořelé zbytky dopadly na zem. Mezi nimi se našel i zmíněný pevný disk a asi si dokážeme představit, v jakém musel být stavu. Přesto byl s nadějemi poslán týmu CVX-2, který jej svěřil minnesotské Kroll Ontrack, kde se měli pokusit o záchranu dat. Firmě se nakonec podařilo zachránit kolem 90 procent dat, která byla po řadu let analyzována a výsledek mohl být představen v časopisu Physical Review E. Xenon se dle výsledků chová podobně jako šlehačka, která se při intenzivním míchání změní z tekutého stavu v téměř pevný. Xenon se ve velmi nízké gravitaci tedy chová tak, že zvýší svou viskozitu změní se z plynu na tekutinu.

Zdroj: Svethardware

23.4.2008

Seagate dodal již 1 miliardu pevných disků a další chce stihnout do pěti let

Seagate Technology, jeden z neznámějších výrobců pevných disků, se pochlubil svou první miliardou dodaných kusů. Seagate je dnes bezpochyby největším výrobcem pevných disků na světě, k čemuž mu pomohly minulé akvizice, z nichž si můžeme připomenout koupi firmy Maxtor, jejíž modely se staly novou low-end řadou Seagate. A pokud si pamatujete na disky firmy Conner Peripherals, pak ta se stala 'obětí' Seagate také. Za onou jednou miliardou tedy nestojí pouze a výhradně Seagate. Dle firmy zmíněná miliarda disků dosáhla celkové kapacity asi 79 miliónů TB, což dělá 79 GB na disk. Toto číslo se může zdát vysoké, avšak my si musíme uvědomit, že prodeje pevných disků v posledních letech prudce stouply. Zatímco v roce 1990 se prodalo dle Gartner Group celkově méně než 30 miliónů HDD, v minulém roce to bylo 500 miliónů. A Seagate předpokládá, že i když první miliarda disků byla dodána během celých 29 let, další miliardu zvládne pouze za necelých pět let a bude dál unikat konkurenci.

Zdroj: Svethardware